Да свържеш небето със земята

Публикувано:
10:59ч / 14.01.2016г
Брой прочитания:
551
Брой коментари:
0

Първото събитие за 2016 г. в Унгарския културен институт в София е изложбата с впечатляващи графики на архитекта Имре Маковец (1935-2011), представени под заглавието „Да свържеш небето и земята“. Директорката на института, г-жа Дьорди Димитров, привества приятелите на унгарската култура, дошли, за да се запознаят с тази част от творчеството на световноизвестния унгарски талант. Изложбата откри Н.Пр.Андраш Клейн, посланик на Унгария у нас. „Имре Маковец е много добре познат като архитект в нашата страна – каза той. – Това се дължи на неговия особен стил. Когато се разхождаме из унгарската провинция – защото Маковец работеше предимно там – по стила му веднага разпознаваме къщите, проектирани от него.“

„Настоящата изложба може да бъде видяна благодарение на Унгарската академия на изкуството – поясни Н.Пр. АндрашКлейн. – Тази академия съществува от две години и има същия ранг като Академията на науките, но в областта на културата и изкуствата. Нейният главен секретар миналата година посети България и тогава се родиха някои идеи. Настоящата изложба е една от тях. Много се надявам, че тази нова унгарска институция, която има самостоятелен бюджет, ще подпомогне разпространяването на унгарската култура в България.“

За своеобразния стил на Имре Маковец говори художникът Киро Мавров. Той обърна внимание върху връзката на Маковец с природата. „Той е и художник от висока класа“ – подчерта Мавров.

Имре Маковец (1935-2011) е унгарски архитект, лауреат на наградата „Ибл”, „Кошут”, „Прима Примисима” и др., един от представителите на унгарската органична архитектура, разкриваща свойствата на естествените материали и естествено вписваща се в околния ландшафт. През 1992 г. той основава Унгарската академия на изкуствата, която предоставя настоящата изложба. Първите десет години от живота си прекарва в родното село на баща си, след което учи в Будапеща, завършва факултета по Архитектура на Будапещенския технически университет. Работи в различни държавни проектантски бюра като редовно обикаля страната и организира културни общности в западналите села, строи селски къщи, за да ги възроди за живот. През 1981 г. създава самостоятелно архитектурно бюро, което ръководи до закриването му. За първа забележителна своя работа смята църквата в гр. Пакш, с чийто специфичен стил печели национална слава. В международен аспект известност му донася проектираният от него унгарски павилион за Световната изложба в Севиля през 1992 г.. Преподава в Будапещенския технически университет, във Висшия институт за приложни изкуства, в Международната архитектурна академия, чийто член е. Проектира повече от 100 специфични сгради с различно предназначение, дървото не е само част от украсата, а основен структурен елемент, творбите му се вписват в природата, изработени са от естествени материали.

Изложбата ще гостува в София до 1 февруари.

Още снимки от откриването на изложбата може да видите на страницата на фондация „Европа и светът“ във Фейсбук.

Източник: evropaworld.eu и Унгарски културен институт