Фотоизложба “Eкспедиция в Азербайджан: по стъпките на кавказкия леопард”
Фотоизложбата “Eкспедиция в Азербайджан: по стъпките на кавказкия леопард” беше открита на 11 февруари 2019 г. във фоайето на Националния природонаучен музей. Официални гости бяха председателят на БАН, акад. Юлиан Ревалски, и Н. Пр. д-р Наргиз Гурбанова, посланик на Азербайджан в София. Със снимки и видеоматериали учените от Националния природонаучен музей разказват за експедицията си в Aзербайджан през 2018 г. под ръководството на проф. Николай Спасов и с участието на Иля Акоста и Асен Игнатов.
В словото си Н.Пр. д-р Наргиз Гурбанова напомни, че в Азербайджан се намират 9 от съществуващите 11 климатични зони и те определят разнообразието от видове и екосистеми. По-нататък тя поясни:
„Започвайки от морските и крайбрежните екосистеми на Каспийския бряг в рамките на два часа път с кола, можете да пресечете полупустини и степи, широколистни гори, субалпийски и алпийски ливади и да достигнете до върховете на планините. Благодарение на разнообразните си природни условия Азербайджан притежава живописно животинско царство. Азербайджанската фауна включва 10-12 хиляди вида. 223 представители на фауната заедно с леопардите са включени в Червената книга на Азербайджан.“
„Според Червения списък на световнозастрашените видове на Международния съюз за защита на природата се счита, че в Азербайджан има от 13 до 17 вида леопарда, от които от 3 до 4 са били в сегашния окупиран регион Нагорни Карабах.
Най-старите леопардови останки в Азербайджан, на възраст от 300 до 400 000 години, са открити в Азъхската пещера в района на Нагорни Карабах. Леопардови черепи от около 3000 г. пр. н.е., са открити в пещерите в Гобустан и Агстафа.
Това животно е изобразено на скалните рисунки от каменна ера в Гямигая (Нахчъван), Келбаджар и Гобустан. Леопардът е показан и в ловни сцени в средновековни миниатюри в Азербайджан. Зоолозите са открили следите му в Гирканските гори, в Нахчъванското и Мингечевирското водохранилища.
Почитани като жива красота на Кавказ, леопардите са защитени от проектите „Кавказка голяма петорка“ и “Защита на леопардите“ на Обществено сдружение „Международен диалог за околната среда“- каза Н.Пр. д-р Гурбанова.
Изложбата продължава до 15 март.
Още снимки от откриването може да видите на страницата на фондация „Европа и светът“ във Фейсбук.