Изложбата „Немска работа“

Публикувано:
15:57ч / 07.06.2015г
Брой прочитания:
173
Брой коментари:
0

Платформата за съвременно изкуство и млади автори на галерия „Васка Емануилова” – „Място за срещи Гост”, представя в София втората част от проект, започнал с изложбата „Българска работа” в пространството за изкуство geh8 в Дрезден през 2014 г. Настоящото събитие изследва възможните културни преводи на популярното словосъчетание чрез работите на художници от Германия. Оттам идва и заглавието на изложбата с творби на Марлен Андреев, Изабел Криг, Алекс Лебус, Саид Форуги, Франк Цицман. Куратор Марлен Андреев. 

Изразът „българска работа” от десетилетия е свързан с народознанието и носи негативния оттенък на нещо недотам добре направено, любителско, дори невзрачно и незначително. За това негово значение говори и проф. Клаус Рот, който в неотдавнашните си изследвания върху всекидневния език на южноевропейските страни разглежда словосъчетанието от гледна точка на връзката и сравнението, които то предполага спрямо другите народи и културни пространства. Според него „българска работа” има противоположното внушение спрямо думата „чуждопоклонничество”, като дава израз не на националната гордост и отстояването на самобитността, но обратното – на дълбоко вкоренените национални комплекси и липсата на самочувствие.  След проучване на младата българска художествена сцена през 2013 г. Марлен Андреев и Андре Обермюлер (geh8) решават да направят проект, който да покаже възможните съвременни значения на израза и да провери неговата актуалност. Изложбата „Българска работа”, състояла се през 2014 г. в Дрезден, е резултат от това. В нея участват предимно млади художници от български произход, голяма част от които пътуват непрекъснато, докато други въобще не живеят в страната. Това определя и промяната в начина, по който организаторите на събитието се отнасят към популярния израз. Освен дозата ирония, те разглеждат възможните му значения в условията на съвременната социална, културна и политическа ситуация на работна миграция, неустойчивост и глобален капитализъм, които по друг начин поставят проблемите за идентичността и променят традиционните представи.

Настоящата изложба „Немска работа” представлява продължение на този проект. В нея участват немски художници, които чрез работите си изследват възможните културни преводи на значението на популярното българско словосъчетание. Произведенията, представени в галерия „Васка Емануилова”, са фотографии, инсталации, обекти, скулптури, които се занимават с тази проблематика и изразяват отношението на авторите към представите за националност, принадлежност, традиция, включително и за изграждане на собствен образ в съвременността. Всички те имат за отправна точка езика, било то изследвайки самата реч или разглеждайки го във взаимоотношението му с предметния и образен свят. Работите откриват много повече допирни точки, отколкото раздалечавания между различните културни пространства.

Изложбата беше открита на 5 юни и може да бъде видяна в галерия „Васка Емануилова“ до 27 юни т.г..

Платформата за млади автори и съвременно изкуство „Място за срещи” и програма „Скулптура“ на галерия „Васка Емануилова” са подкрепени от Societe Generale Експресбанк УСПЯВАМЕ ЗАЕДНО.

 

Източник: Софийска градска художествена галерия