Премиерата на „Веселата вдовица“ препълни салона на Музикалния театър

Финални аплодисменти на премиерата на 9 март 2025 г.
Музикалният театър зарадва своите зрители с нов прочит на популярната оперета „Веселата вдовица“ на Франц Лехар, чиито премиерни спектакли на 8 и 9 март бяха напълно разпродадени седмици преди първото представление. Публика имаше дори в страничните ложи, които обикновено са празни.
Едно от основните предизвикателства е, че за режисьор бе поканен Валентин Ганев, известен основно като водещ актьор от трупата на Народния театър „Иван Вазов“. Постановчикът обаче има изявен интерес към музиката – неговият моноспектакъл „Контрабасът“, на който той е и композитор, се играе с голям успех вече четвърт век. Освен това Валентин Ганев е добре запознат със сцената на Оперетата – той е играл там преди повече от 20 години в мюзикъла „Клетка за пеперуди“.
Режисьорът е подходил към „Веселата вдовица“ по необичаен начин – той е поставил това произведение в сюрреалистична среда в стил „Бел епок“. Това си личи и от декора – на заден план се виждат гигантски репродукции от картини на Магрит. Ганев проявява уважение към шедьовъра на Лехар, който вече 120 години пълни салоните по цял свят – първата постановка на оперетата е била във Виена през 1905 г. Режисьорът обаче е внесъл известно осъвременяване в либретото, като е добавил „шипка нашенска чубрица“, по неговите собствени думи. Тази „балканизация“ е оправдана и от оригиналния текст на виенските либретисти Виктор Леон и Лео Щайн, визиращи Черна гора под маската на измислената държавица Понтеведро, чиито дипломати в Париж са основните действащи лица. „Нашенският“ колорит се пренася и в поведението на изпълнителите, които разиграват комично терзанията на жители на Западните Балкани.
Режисьорът с дългогодишен опит на театралната сцена е добавил към бляскавата фасада на фабулата на „Веселата вдовица“ детайли, които придават по-голяма осезаемост на действието. Това важи най-вече за основната сюжетна линия – романтичните отношения между Ханна Главари и граф Данило, но също така и за допълващата ги интрига между съпругата на посланика Валансиен и неспирно ухажващия я Камий дьо Росийон. Например, постановчикът умело използва части от реквизита като виенския стол, който в ръцете на Данило става ту неодушевен партньор за танц, ту въображаем кон, който яха заедно с любимата си. Да не забравяме, че в самия сюжет на оперетата също е придадено основно значение на един предмет – ветрилото на Валансиен, разкриващо нейната изневяра.
Добре режисираната актьорска игра е безспорен плюс на спектакъла. Но това не става за сметка на музиката и танците, които са най-важната част от оперетата. А „Веселата вдовица“ в това отношение е истински рог на изобилието, от който диригент-постановчикът Константин Илиевски е черпил с пълни шепи. В спектакъла се съчетават прочувствената романтичност на валса при дуета на Ханна и Данило и буйната експресия на кан-кана и галопа. Прави впечатление и подчертаната роля на духовите инструменти, които изригват при важни моменти от действието.
За новата постановка на Музикалния театър е привлечен широкомащабен актьорски ансамбъл, като някои от основните роли са поверени на трима и дори четирима дублиращи се изпълнители. Част от гостите са добре познати имена, като комикът Герасим Георгиев – Геро, който се превъплъщава в образа на секретаря в посолството и голям шегаджия Нийегуш, като в този образ се конкурира с младата звезда на Оперетата Георги-Маноел Димитров. Друг многообещаващ гастрольор е оперният певец Росен Ненчев, известен като един от любимите ученици на великия тенор Хосе Карерас. Той блесна в спектакъла на 9 март в ролята на Данило, като освен прекрасния си глас демонстрира и забележително актьорско присъствие. На същото представление се представи като вече по-зрял талант тенорът от Музикалния театър Стефан Петков, който показа вокална мощ и страстна игра в образа на Камий дьо Росийон. Той обаче ще трябва да се доказва в конкуренцията на трима други изпълнители – младият поппевец Стефан Илчев, Димитър Райчев и Уан Хеийн. Само що се отнася до образа на барон Мирко Зета, струва ми се, че резултатът е предрешен. Макар ветеранът Христо Сарафов и по-младият солист Найден Камарашев също да имат своите безспорни качества, ролята на посланика на Понтеведро сякаш изглежда създадена за Александър Мутафчийски. Тя чудесно пасва на комедийния му натюрел и той покорява публиката със своето хармонично превъплъщение.
Нелеко ще бъде и творческото състезание между певиците, които са в основните роли във „Веселата вдовица“. Ние успяхме да видим и чуем засега само любимката ни Теменужка Трифонова като Ханна Главари. Тя очевидно добавя нови очарователни нюанси на звънливия си глас и това обещава ролята на богатата наследничка да й донесе пореден успех. Шедьовърът на Лехар дава възможност отново да изпъкнат достойнствата и на Илона Иванова, която влага в образа на кокетната Валансиен богата палитра от вокални краски и емоции.
Звездите са си звезди, но за техния блясък допринасят усилията на целия творчески ансамбъл. Не може да се споменат поименно всички изпълнители, но правеше впечатление, че повечето от тях се стремяха към органична пълнота на образа. Не става дума само за солистите и другите певци на Музикалния театър, както и гостите. Хорът също звучеше чудесно, а оркестрантите бяха на висота под диригентската палка на маестро Огнян Митонов. Поредното сполучливо режисьорско решение беше епизодичното включване на диригента в действието, което развеселяваше публиката. Той се показа от оркестрината и разтвори чадър над главата, когато Ниегуш пръскаше с вода граф Данило. По време на интермедията между второ и трето действие се включи в диалога с „подпийналата“ Прасковия – Мадлен Цанков, която показва голям комедиен талант в тази роля.
Балетът на Оперетата пък вложи толкова жар в своите вихрени танци, сякаш специално се стараеше да зарадва своята хореографка Татяна Янева, която имаше рожден ден на 9 март.
Като цяло, новата постановка на „Веселата вдовица“ изглежда орисана да има дълъг и успешен живот на сцената. Спектакълът е добре изграден и надгражда над традиционните трактовки със солиден режисьорски и актьорски професионализъм. Остава да се види какви индивидуални интерпретации ще внасят звездите, на които са поверени основните роли.
Гергина и Владимир Дворецки
Повече снимки от финалните аплодисменти на премиерата на 9 март 2025 г. може да видите тук.©www.evropaworld.eu
Допълнителна информация за спектакъла и творческия екип може да видите на сайта на Музикалния театър.
Още по темата на сайта ни:
„Веселата вдовица“ с допълнителна дата на сцената на Музикалния театър
Източник: www.evropaworld.eu