„Безпределният космос на човешкия ум“
Фондация „Визия за научен и технологичен растеж“ съвместно с Държавна агенция „Архиви“ организира документална изложба за проф. Виден Табаков (1919–2015) – българският учен, който участва в космическата програма на САЩ и допринася за провеждането на първия космически полет по програма Аполо до Луната.
Изложбата, озаглавена „Безпределният космос на човешкия ум“, беше открита на 14 септември т.г. в изложбена зала „Архиви“ на адрес ул. „Московска“ 5 беше открита от Н. Пр. г-н Ерик Рубин, посланик на САЩ у нас (снимката вляво). Той изтъкна, че проф. Виден Табаков е рожба на българската образователна система – завършил е видинската гимназия „Цар Симеон Велики“, преди да отиде да следва в Германия.
Посланик Рубин подчерта, че нашият учен е обучил и възпитал стотици американски студенти, които днес са гордост за аерокосмическата наука. Той разкри и инресен факт за приятелството на проф. Табаков с първия човек, стъпил на Луната – астронавтът Нийл Армстронг. Когато двамата преподавали в Университета Синсинати, те всеки ден обядвали заедно в продължение на години.
Изложбата проследява с документи и фотографии изключително интересната съдба на този блестящ учен.
Проф. Виден Табаков учи и работи в Берлин по време на Втората световна война. В превратните години след септември 1944 г. избира пътя далеч от родината. Живее в Аржентина по времето на режима на генерал Хуан Перон, а по късно и в САЩ, където се превръща в пряк участник в космическата надпревара между Западния и Източния блок и развива блестяща академична кариера. Той е и автор на десетки изобретения в различни области на техниката.
През 2017 и 2018 г. Фондация „Визия за научен и технологичен растеж“ прехвърли документи от личния архив на проф. Виден Табаков от Университета Синсинати, САЩ, в Държавна агенция „Архиви“. Заведени под фонд № 1536 в Централния държавен архив, те са достъпни за изследователи и широката публика. Фондацията работи по създаване на фонд за стипендии за студенти на името на проф. Виден Табаков.
Изложбата „Безпределният космос на човешкия ум“ може да бъде посетена до 8 октомври 2018 г.
Още снимки от изложбата може да видите на страницата на фондация „Европа и светът“ във Фейсбук.
Източник: Държавна агенция „Архиви“ и www.evropaworld.eu