Ден на тангото в София 2019

Публикувано:
08:54ч / 10.12.2019г
Брой прочитания:
245
Брой коментари:
0

След успеха на френското издание през 2018, организаторите продължават инициативата да посвещават отбелязването на Деня на тангот на влиянието и приноса на отделни европейски страни и култури за развитието и популяризирането на тангото на Рио де ла Плата. Тази година прожекторите се насочват към Германия, която е дала на тангото неговия най-важен инструмент, музикалната му душа – бандонеона. Може би не всички любители на тангото знаят, че най-емблематичният инструмент за жанра е изобретен през XIX в. в Германия от Хайнрих Банд за изълнението на църковна и популярна музика. В края на XIX век, донесен от германски емигранти, бандонеонът достига до Буенос Айрес, където намира своето настоящо призвание като основния инструмент на аржентинското танго.

Dia del tango-BerlinГермания заема важно място и в по-скорошната история на тангото. Когато в края на 20-и век, след години на забвение, интересът към аржентинското танго по света се възражда, Берлинската стена току-що е паднала и Берлин е новия бохемски център на Европа. Съвсем естествено, привлечено от пъстрата смес на култури и идеологии, тангото намира там своя нов европейски дом и така Берлин и обединена Германия се превръщат в един от основните двигатели на ренесанса на аржентинското танго в Европа. Днес в Берлин се случват едни от най-големите фестивали и събития посветени на тангото извън Аржентина и много музиканти и танцьори на танго от цял свят избират Германия като своя база и място за вдъхновение и изява. А бандонеонът триумфално се завръща в родината си като неразделна част от тангото!

В специален солов концерт от 18.30 ч. в залата на Гьоте-институт, немският бандонеонист Михаел Долак ще сподели с публиката своята любов към бандонеона и ще разкаже историята му чрез едно увлекателно музикално пътешествие от Рудните планини в Германия до бреговете на Рио де ла Плата в Латинска Америка. Ще звучат класическа музика, традиционни германски мелодии и, разбира се, много танго, включително композиции на Карлос Гардел и Астор Пиацола.

Михаел Долак е сред най-успешните и талантливи бандонеонисти в Германия днес. През 2004 г. съосновава една от най-известните европейски танго формации, “Cuarteto Rotterdam”, с която до днес регулярно обикаля Европа, свирейки на концерти, милонги и танго фестивали. Освен като гост бандонеонист на почти всички известни танго оркестри в Европа, той е свирил като солист с Берлинския и Бранденбургския симфонични оркестри, Камерния оркестър на Инголщат, Филхармоничния оркестър на Централна Саксония, Нов хамбургски филхармоничен оркестър, филхармоничните оркестри на Дрезден и Триер и много други. Сътрудничеството му с такива известни артисти като Gotan Project, Уте Лемпер и Луис Борда, му е донесло множество допълнителни записи, турнета и концерти в най-големите зали на над 20 страни по света.

В традиционната Гран милонга от 20 ч., посветена на Деня на тангото и предназначена за танцуващи танго, също ще има германско участие. С кратка демонстрация по време на милонгата ще се представи една от видните танцьорки и преподавателки от берлинската танго сцена, основателката на Academia de Tango Berlin, Мими Хирш. Тя ще танцува в двойка с известния и талантлив софийски тангеро Андрей Ненчев.

За германския дух на Деня на тангото тази година ще допринесе и мястото на провеждане на празника – залата на Гьоте-институт на ул.”Будапеща”1, с чието любезно съдействие се отбелязва празника. Честването на Деня на тангото в София се случва за 15-та поредна година благодарение на дългогодишната подкрепа на Посолството на Република Аржентина.

Входът за всяко от двете събития струва 15 лв. и се заплаща на място при влизане в залата. При запълване на местата в залата, достъпът ще бъде ограничен.

Стрницата на събитието във Фейсбук.

Източник: Посолство на Аржентина в България