Емил Табаков представя своя композиция със Софийската филхармония

Публикувано:
10:06ч / 18.01.2022г
Брой прочитания:
165
Брой коментари:
0

На 20 януари в зала „България“ обичаният български цигулар Светлин Русев ще изпълни за първи път в София „Концерт за цигулка и оркестър“ от Емил Табаков под палката на самия автор.

Светлин Русев

Големият български диригент и композитор пише своя Концерт за цигулка специално за Светлин Русев и за Фестивалния оркестър на „Мартенски музикални дни“ през 2019 г.

Искал съм винаги да се получи равностойна игра между солиста и оркестъра. Във всичките ми концерти е така. За мен оркестърът е много важен инструмент. Така че, независимо, че концертът е за определен инструмент, оркестърът винаги е равностоен партньор, а не просто акомпаниращ солиста. Цигулката, от своя страна, има огромни възможности и винаги е предизвикателство за композитора.“ – казва авторът за своето произведение.

Маестро Табаков допълва програмата с „Фантастичното дюкянче“ от Оторино Респиги. Респиги пише музиката за балет, чиято световна премиера е в Лондонския театър „Алхамбра“ на 5 юни 1919 година. Изпълнители са били балетистите от трупата на Сергей Дягилев. Композиторът използва малко познати песни от Джоакино Росини, като добавя красива оркестрация, която добавя нова широта на мелодиите. Музиката има основен принос за успеха на балета, а днес често се представя и в симфонични програми.

След като печели Първа награда в първото издание на широко известния днес Международен конкурс Сендай през май 2001 година, харизматичният виртуоз на цигулката Светлин Русев се радва на блестяща международна кариера, свързана с много от най-големите концертни зали по света, сред които Болшой театър и зала Чайковски в Москва, Сънтори Хол в Токио, Центъра за изкуства в Сеул, зала Плейел, UNESCO, Театър Шанз-Елизе, Театър Шатле, Сите дьо ла Мюзик и Театър дьо ла Вил в Париж, зала България, зала Бела Барток в Будапеща, Алте Опер във Франкфурт, Концертхаус в Берлин, Културен център Кирчнер в Буенос Айрес, Пале дe боз ар в Брюксел и Двореца на ООН в Женева.
Интензивната му концертна дейност го отвежда навсякъде по света – Европа, САЩ, Латинска Америка и Азия. Редовен гост-солист е на оркестри от най-висока класа, сред които Националният оркестър на Франция, Оркестърът на националното радио на Франция, Оркестърът на Романска Швейцария, Националният оркестър на Белгия, Сеулската филхармония, Токийската филхармония, Симфоничният оркестър на Индианополис, Филхармоничният оркестър Джордже Енеску (Букурещ), Оркестъра на Румънското национално радио, Cremerata Balоca и др.
Солира под палката на именити диригенти като: Мюнг-Вун Чунг, Леон Флайшер, Йехуди Менухин, Юзо Тояма, Марек Яновски, Емануел Кривин, Франсоа-Ксавие Рот, Жан-Жак Канторов, Денис Ръсел-Дейвис, Лионел Бренгие, Емил Табаков, Найден Тодоров и др.
Отдадеността си към музиката Светлин Русев споделя със своите многобройни почитатели по целия свят, както като солист, така и в качеството си на забележителен камерен изпълнител. Партнира на музиканти от класата на Мюн-Вун Чунг, Йоръм Сон, Жан-Ив Тибоде, Питър Франкъл, Максим Рисанов, Антоан Тамести, Готие Капюсон, Джиан Уанг, Франсоа Льольо, Пол Мейер, Нинг Фенг. Член-основател е на клавирното трио Русев–Салк–Розанова. От 2000-та година ръководи и дирижира различни ансамбли и оркестри в България, Франция, Полша, Корея, Япония и Швеция.
Притежава изключително широк репертоар, вариращ от барока до съвременната музика и популярните жанрове. Паметни са и неговите изпълнения на музика от български и славянски композитори.

Диригентската кариера на Емил Табаков започва от Русенската филхармония през 1976. От 1979 до 1988 ръководи Камерния ансамбъл „Софийски солисти”, а в периода 1985 – 2000 последователно е диригент, главен диригент и музикален директор на Софийската филхармония. От 1994 – 1999 е и главен диригент на Белградската филхармония. В периода 2002-2008 оглавява Симфоничния оркестър на Билкент, Анкара. От края на 2008 до края на 2015 е последователно директор на дирекция „Музикална продукция  и състави“ на Българското национално радио и главен диригент на Симфоничния оркестър на БНР. Гостува сам и с ръководените от него оркестри в почти всички европейски страни, както и в САЩ, Австралия, Канада, Япония, Южна Корея, Сингапур, Тайван, Бразилия, Южна Африка, Иран и др.

Репертоарът на Емил Табаков включва оперни и музикални произведения от всички музикални епохи. Осъществява записи за Балкантон (България), Елан (САЩ), Капричио Делта (Германия), Мега-Мюзик (България), Пентагон (Холандия), Гега Ню (България), EMI, Naxos и др.

Емил Табаков е автор на десет симфонии, концерти за оркестър, концерти за различни инструменти, Реквием по латински текст, камерни и солови произведения. Повечето от тях са написани по поръчка на международни фестивали и известни изпълнители. Издадени са на CD за звукозаписните компании Naxos, Гега Ню, Балкантон, Toccata Classics. Отличени са с национални награди и са често изпълнявани в България, Германия, Португалия, САЩ, Япония, Финландия, Франция, Австрия, Турция и др.

Емил Табаков е носител на престижни национални награди в областта на музиката – „Музикант на годината“ на БНР за 1992, „Мъж на годината“ на Международния библиографичен център в Кеймбридж, един от 100-те най-добри професионалисти според Международния библиографичен център за 2012 година. През 1997 е министър на културата в служебното правителство на Стефан Софиянски.

Билети за концерта са налични на касата на зала „България“ и в Ивентим.

Източник: Софийска филхармония