Фотоизложба показва уникалните унгарски ценности
На 1 юли т.г. Унгария пое ротационното шестмесечно председателство на Съвета на Европейския съюз. По този повод Н. Пр. д-р Миклош Борош, посланик на Унгария в България, откри на 8 юли в градинката „Кристал“ фотоизложбата „Хунгарикуми – уникално от Унгария“. На 28 табла са представени 38 уникални ценности и върхови постижения на унгарците в различни сфери на живота.
Изложбата е съвместна проява на посолството на Унгария в България, Институт Лист София и Дирекция „Култура“ на Столична община и ще продължи до 21 юли т.г.
Систематизирането на унгарските ценности започва през 2000 г. с широко обществено и професионално съгласуване, което завършва с приемането на Закон ХХХ от 2012 г. за унгарските национални ценности т.нар. „хунгарикуми”. Това е събирателно понятие, с което се назовават върхови постижения на унгарците в различни сфери на икономиката, архитектурата, техниката, аграрното стопанство, културата, гастрономията, здравето, изкуството и се отличават характерни за тях специфики, уникалност и качество. Списъкът се съставя според т.нар. „Пирамида на националните ценности”, по строги критерии и от специална комисия и съдържа над 140 елемента, от които статут на „хунгарикум” получават 89 в следните раздели: „Селско стопанство и хранително-вкусова промишленост“ (26), „Здраве и начин на живот“ (5), „Изградена среда“ (1), „Промишлени и технически решения“ (3), „Културно наследство“ (40), „Спорт“ (3), „Природна среда“ (3), Туризъм и гастрономия“ (8).
На 18 юни т.г. в списъка с хунгарикумите са включени още три елемента, с които списъкът вече наброява общо 92 хунгарикума: 1. „кочи“ – превозно средство от село Коч, благодарение на което транспортът е удобен и бърз още преди 500 години; 2. бонбоните „салонцукор“, които са неизменна част от унгарската Коледа и са важен продукт в унгарското сладкарско производство, и 3. доматеното пюре „Златен фазан“, известно по целия свят и произвеждано само от домати, отгледани в Унгария.
Повече снимки на Владимир Дворецки от изложбата може да видите тук.
Източник: Институт Лист - Унгарски културен институт