Гватемалският културен център в София
Може би не знаете, че има Културен център на Гватемала в София? Намира се в центъра на столицата, на ул. „Цар Симеон“ 57, и беше открит официално на 19 септември 2019 г. по повод 25-годишнината от установяването на дипломатически отношения на тази латиноамериканска страна с България.
Домакин на събитието беше Веселин Симов, мениджър маркетинг за Югоизточна Европа на „Рока“, който е почетен консул на Гватемала у нас. Присъства лично Н.Пр. Марио Букаро, посланик на страната за България, със съпругата си. Които участваха в прерязването на лентата при откриването на центъра. Тогава първото си официално представяне направи новият директор на Институт Сервансе в София, г-жа Мария Луиса Сантос. Н.Пр. Букаро й подари книги от известния гватемалски писател Мигел Анхел Астуриас за библиотеката на института.
От името на немногобройната гватемалска диаспора у нас говори Ингрид (на снимката вдясно), която е омъжена за българин и живее в България от 20 г.
Впечатляващ момент по време на церемонията беше, когато посланикът на Гватемала лично изпя химна на своята страна, а после всички присъстващи българи изпълниха химна на България.
Много скоро след откриването на Центъра в него беше организирано представяне на гватемалски кулинарни специалитети, в което Ингрид взе активно участие.
В края на 2019 г. имаше Гватемалски щанд на традиционния Коледен благотворителен базар в софийския Интер Експо Център.
Наскоро имах удоволствието да го посетя отново и да изпия чаша гватемалско кафе, приготвено от Силвия Симова. Тя изпълнява функциите на директор на центъра, но не е на пълен работен ден, така че, ако решите да отидете там, трябва да го направите между 9 и 13 ч.
Заслужава си да отделим специално внимание на автентичното гватемалското кафе, сварено по метода „Кемекс“ със специално устройство, състоящо се от стъклен съд във формата на колба с широк отвор, в който се поставя хартиен филтър. Силвия ми обясни подробно как се прави кафето по този метод:
За приготвяне на напитката се използва вода с температура от 88 до 94 °. В предварително загрята колба се слага филтър – хартия и се намокря, така че да се прилепне напълно към колбата, след което охладената вода се източва от колбата, 30 грама средно или грубо смляно кафе се изсипва във филтъра и се налива вода. Водата от своя страна също се налива на няколко етапа: първо се извършва предварително намокряне на смлени кафени зърна, след това останалият обем вода се излива бавно с тънка струя и хартиеният филтър се отстранява.
Процедурата за приготвяне отнема около 4 минути. Ако обаче искате да си закупите гватемалско кафе, засега това не е възможно, защото не се доставя в толкова големи количества, а само за почерпка на гостите в центъра.
Най-важното е, че в това малко пространство ще почувствате очарованието на Латинска Америка!
В Гватемалския културен център ще намерите брошури за страната. Има и малка библиотека с книги на гватемалски автори, между които, естествено, се откроява и добре познатият у нас Мигел Анхел Астуриас.
От Силвия Симова ще научите какви са възможностите за пътувания – туристически, образователни или за установяване на бизнес контакти. Според нея, особено атрактивни са престоите с цел изучаване на испански език, които са съчетани и с екскурзии до исторически забележителности на Гватемала.
Следващите прояви на Гватемалския културен център ще бъдат в Културен център “ Красно село”: на 16 март т.г. там се открива фотоизложбата „Гватемала“, а на 18 март от 18.30 ч. ще бъде прожектиран филмът “Капсули” на гватемалската режисьорка Вероника Риедел, създаден през 2012 г. по действителен случай.
Телефонът за връзка с Почетното Консулство на Гватемала в София и Културния център е 02/ 983 65 44.
Още снимки от Гватемалския културен център в София, както и от откриването му може да видите на страницата на фондаия „Европа и светът“.
Автор: Гергина Дворецка
Източник: www.evropaworld.eu