„Криворазбраната цивилизация“ в Музикалния театър – премиера и юбилей
На снимката: в края на премиерата на „Криворазбраната цивилизация“ на 2.11.2024 г. Еделина Кънева, директор на Музикалния театър, поздравява режисьора и сценарист на спектакъла Николай Гундеров (вляво с букета), който точно на тази дата навърши 50 години.
На 1 и 2 ноември 2024 г. в Националния музикален театър за първи път бе представен новият вариант на мюзикъла „Криворазбраната цивилизация“ по пиесата на Добри Войников и музика на Дечо Таралажков с режисьор и сценарист Николай Гундаров.
Новата постановка на музикалната комедия неминуемо предизвиква (поне у представителите на по-зрялото поколение) сравнение с телевизионния мюзикъл от 1974 г. Предишният спектакъл от малкия екран се превърна в хит по онова време и често се излъчва отново. Това се дължи на несъмненото майсторство на цялата плеяда от големи комици като Георги Парцалев, Ружа Делчева, Георги Калоянчев, Никола Анастасов и др., които участваха в мюзикъла, поставен от незабравимия Хачо Бояджиев. Но съпоставката със спектакъла на Музикалния театър показва, че навремето не сме усещали колко еднопланов е сюжетът, и как негативите обира единствено набеденият носител на „цивилизацията“ – мосю Маргариди.
Новата трактовка на текста по пиесата на Добри Войников запазва голяма част от елементите, които будят носталгия по предишната постановка, но същевременно търси (и намира) „кусурите“ и у двете страни в конфликта. Някои персонажи са претърпели „еволюция“. Сватовницата баба Стойна е станала гадателка – Маг Стойна. Смешният прислужник Райчо се е превърнал в як мъжага, приятел на влюбения в Анка Митьо, който пък е показан като напълно обезсилен от любовта. Затова предимно Райчо влиза във физическо противоборство с Маргариди. Нов момент в традиционната фабула е нееднозначното отношение към „четата на Райчо“, която се опитва да спаси похитената Анка. От една страна, употребата на националните символи като трибагреника и изправения лъв, както и изпълняваните от мъжагите патриотични песни, предизвикваха инстинктивно вълна от аплодисменти сред публиката. Но аудиторията бързо усещаше, че прекомерното патриотарство, което се изливаше в грубост и насилие, не е нещо, което заслужава поощрение. Същевременно сценаристът и режисьорът Николай Гундеров не пести сатиричните нотки както спрямо високомерния мосю Маргариди, така и спрямо запленените от западния му шик негови съмишленици. Макар най-верният му поддръжник Димитраки накрая да се отмята от него и да преминава „от другата страна на барикадата“, той пак си остава нелепо комичен и в опитите си да подражава този път на „родолюбците“. Гундеров успява да внесе допълнителна актуалност в сюжета с разработката на темата за сенчестия бизнес на Хаджи Коста (вече собственик на „Мебели Хаджикостови“), от който е натрупал пълни с пачки нощни шкафчета, Не е пропуснато и предстоящото ни влизане в еврозоната, както и въпросителните около участието ни в „Евровизията“, към което се стреми простоватата и некадърна като певица Анка и нейната властна майка Злата.
Ние имахме късмета да гледаме премиерата на 2 ноември, когато поради ротацията в актьорския състав можахме да се насладим на цяло съзвездие наши любимци. В ролята на Хаджи Коста отново блесна Александър Мутафчийски, който доказа, че освен оперетни шедьоври може да пее и турбофолк хитове като „Кукавица“. Теменужка Трифонова, която тези дни бе удостоена с „Кристална лира“, сега се превъплъти успешно в младата мома Марийка. Но голямото откритие на спектакъла за нас бе Денис Бояджиев, който покори сцената с многостранните си умения на певец, танцьор и актьор. Той показа невероятния чар на измамника мосю Маргариди, омайващ всички жени и най-вече стремящата се към европейска певческа кариера Анка в изпълнението на Зорница Дамянова, която показва забележителни качества при справянето си с тази роля. Денис Бояджиев имаше идеалния партньор в лицето на своя подражател Димитраки (Георги-Маноел Димитров), който предизвикваше неистов смях при „превода“ си на репликите на своя ментор, както и с комичните изпълнения на съвременни танци.
С други думи, 50 години след постановката на Хачо Бояджиев по БНТ видяхме неин много сполучливо осъвременен вариант. Диригент-постановчик на музикалната комедия е Юли Дамянов, сценограф – Николай Николов, впечатляващите костюми са дело на Илина Грозева, а хореографията – на Татяна Янева, Координатор на проекта е Пеньо Пирозов.
Николай Гундеров излиза на сцената
Публиката беше увлечена от ставащото на сцената и често ръкопляскаше по време на действието. След заслужените аплодисменти за изпълнителите в края на спектакъла имаше специални поздравления за 50-годишния юбилей на режисьора и сценарист на спектакъла Николай Гундеров. Оказа се, че 2 ноември е неговият рожден ден. Поздравителен адрес бяха изпратили президентът Румен Радев и съпругата му Десислава Радева. Директорът на Музикалния театър Еделина Кънева също приветства юбиляря и изказа пожеланието съвместната им работа да продължи.
Текст и снимки: Гергина и Владимир Дворецки
Още снимки от финала на премиерата на 2 ноември 2024 г. може да видите тук.
Повече за новата постановка на „Криворазбраната цивилизация“ може да прочетете на сайта на Музикалния театър.
Още по темата на сайта ни:
Музикалната комедия “Криворазбраната цивилизация” с премиера в Музикалния театър
Източник: www.evropaworld.eu