Наградите „Перото“ бяха връчени за десети път
Обща снимка на номинирани, наградени и жури
На 4 ноември тази година литературните награди „Перото“ бяха връчени за десети път.
Носител на голямата награда „Перото“ за цялостен принос към българския литературен контекст е поетът, писател и драматург Стефан Цанев. Наградените в отделните категории са: „Детска литература“ – Юлия Спиридонова за „Кръстьо: Частен детектив в Долната земя“ („Фют“), „Дебют“ – Неда Узунколева за романа „Днес не ми се излиза” („Рива“), „Поезия“ – Мария Калинова за стихосбирката „Слънце – техника“ („Versus“), „Проза“ – Евгени Черепов за романа „Извън обхват” („Жанет 45“), „Превод“ – Мари Врина-Николов – за преводите на френски език на „Кротките“ от Ангел Игов, „Балканска рапсодия“ от Мария Касимова, „Глиненият цар“ от Добромир Байчев, „Там, където не сме“ от Георги Господинов и „Зверски кротка“ от Амелия Личева. Грамоти получиха и номинираните във всяка категория, влезли в краткия списък за наградите. Имената им може да видите тук.
Журито, определило лауреатите, беше в състав: проф. д-р Светлана Стойчева-Андерсън, д-р Оля Стоянова, проф. д-р Младен Влашки, доц. д-р Тодор П. Тодоров и Петър Чухов.
Водещ на церемонията беше Светлозар Желев, ръководител на Национален център за книгата, НДК.
Говори Андрияна Петкова, изпълнителен директор на НДК, вляво е Светлозар Желев, ръководител на Национален център за книгата, НДК
Във встъпителните си думи Андрияна Петкова, изпълнителен директор на НДК, подчерта, че от наградите, които предстои да бъдат връчени, за техния екип особено важна е тази за дебют, защото една от целите им е НДК да стане център на младите творци, дебютиращи в изкуството. Тя добави, че се полагат усилия крачка по крачка да бъде възстановен Литературен клуб „Перото“, за да заживее отново пълноценно.
Проф. Светлана Стойчева, член на журито, връчва на Албена Каменова (вдясно), илюстратор на книгата „Кръстьо Частен детектив в Долната земя“, и на Албена Раленкова, редактор в издателство „Фют“, наградата на носителката на наградата за детска литература Юлия Спиридонова
На тазгодишната юбилейна десета поред церемония по раздаването на наградите „Перото“ направи впечатление, че присъстваха почти всички номинирани. През други години доста от попадналите в крайния списък от три имена във всяка категория пропускаха събитието. Предполага се, че някои от тях са разбирали предварително, че няма да бъдат наградени. Този път не дойде отличената в категория „Детска литература“ Юлия Спиридонова. Нейната статуетка получиха илюстраторката на наградената книга „Кръстьо: Частен детектив в Долната земя“ Албена Каменова и редакторът на детска литература в издателство „Фют“ Албена Раленкова, която уточни: „Това е ново преработено издание на книгата с нов герой, с нови илюстрации. Предишното издание беше с илюстрации на Яна Левиева и също беше много хубаво, но мисля, че това, което постигнахме с Албена Каменова е един истински прекрасен диалог между текста и илюстрацията.“
Говори Неда Узенколева, лауреат на наградата за „Дебют“
При получаването на наградата за дебют Неда Узунколева използва заглавието на музикалния албум на група Оейзис „Да стоиш на раменете на гиганти“, за да заяви: „Аз също стъпвам на раменете на гиганти в литературата и се надявам след време хората да се вдъхновяват от моето писане и след 100 години да стъпят и на моите рамене.“ Аргументите на журито за отличаването на романа й „Днес не ми се излиза“, представени от члена на журито д-р Оля Стоянова, са „за смелостта да се пише по трудни теми и то да се пише много талантливо.“ Към това, връчвайки наградата, писателят Тодор Тодоров добави: „Една изключителна книга, много смел, категоричен, бих казал дори дързък дебют.“
Говори Мария Карлинова, лауреат в категория „Поезия“
Обявявайки наградата в категория „Поезия“, членът на журите Петър Чухов, отбезяза, че в социалните мрежи се коментира колко много литературни награди има. Според него, напротив, те са малко, защото има много талантливи автори, които заслужават да бъдат отличени.
Мария Калинова, наградена в тази категория, каза, че съчувства на журито за тежката работа, която е трябвало да свършат. „Неслучайно в кръчмите се говори за политика, а не за поезия, защото това е сложна работа.“
Проф. Младен Влашки връ„чва грамотата за номинация в категория „Проза“ на Евгени Черепов
Любопитен епизод се разигра и при връчването на наградата в категория „Проза“. Членът на журито проф. Младен Влашки от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ разкри, че лауреатът Евгени Черепов е негов студент, който обаче още не си е предал дипломната работа. По-късно успяхме да поздравим отличения млад писател и разбрахме, че казаното от преподавателя му е вярно. Забавянето се дължало на многото ангажименти на лауреата. Темата на дипломната му работа била за романите на Георги Господинов. За наградения роман „Извън обхват” проф. Влашки заяви: „Впечатляващ текст, който прави наистина голяма равносметка на всичките разказа около онова, което наричаме преход. Аз мисля, че с този текст разговорите – къде кръчмарски, къде в хижи, приключват… Впечатлен съм от майсторлъка на това приключване.“ Евгени Черепов благодари на журито, защото, според самия него, „романът има кусури“, но наградата му дава вдъхновение, а и задължение, да пише и то още по-добре.
Говори Евгени Черепов, лауреат в категория „Проза„
Както можеше да се очаква, отсъстваха и номинираните от краткия списък в категория „Преводи от български на чужд език“. Водещият Светлозар Желев обеща, че всички те ще си получат грамотите, а наградената Мари Врина-Николов – и заслужената от нея статуетка.
Преди обявяването на носителя на специалната награда „Перото“ за цялостен принос към българския литературен контекст зам.-министърът на културата Калин Вельов направи интересно изявление. Известният музикант перкусионист разкри, че с двама писатели го свързват творчески проекти в областта на музиката. Единият от тях бил членът на журито Петър Чухов, с когото двамата свирели в една група в началото на 90-те години. Впоследствие Петър Чухов, който е известен китарист, потвърди това пред сайта на „Европа и светът“ и уточни, че тогава Вельов е свирел на клавишни инструменти. Зам.-министърът продължи, че е имал две мечти – да напише театрална и филмова музика, и първата вече се осъществила. Той създал музиката за спектакъла „Мистерия с кон“ в Сатиричния театър, като пиесата била написана от носителя на тазгодишната награда „Перото“ за цялостен принос към развитието на българската литература. След това зам.-министърът на културата обяви, че става дума за поета, писател и драматург Стефан Цанев. Лауреатът обаче не можа да си вземе лично статуетката, тъй като бе останал в Балчик, където живее във вилата си. От негово име я получи музикантката Татяна Майони. Тя прочете благодарствените думи на Стефан Цанев.
Зам.-министър Калин Вельов връчва наградата за Стефан Цанев на Татяна Майони
В края на церемонията Светлозар Желев благодари на Министерството на културата, с чието съдействие ги има наградите „Перото“, а също и за двата каталога на английски език за най-добрите български детски книги и книги с проза, с които българската литература се представя на международните панаири на книгата и пред издателите по света. Те излизат с подкрепата на Министерството на културата. Тази година техен редактор е Трейси Спийд, която също присъстваше на церемонията, както и една от преводачките Джесика Мей.
Светлозар Желев показва двата каталога на английски език, представящи най-доброто от българската литература
Гергина и Владимир Дворецки
Подробен фоторепортаж от събитието може да прочетете тук.
Дългия списък с номинираните може да видите тук.
.