Кулинарният фестивал „Вкусът на планетата“ обедини различни култури
Фондация „Бесарабски българи–98“ под патронажа на посолството на Кралство Мароко в Република България организира фестивала „Вкусът на планетата“, който проведе на 26 май 2025 г. в залата за културни събития „Централни хали“. Посетителите можаха да опитат национални ястия на Мароко, Молдова, Индонезия и България и да се насладят на техните национални песни и танци и култура.
„Под вдъхновяващата тема „Вкусът на планетата“ този фестивал отбелязва най-универсалния аспект на човечеството: способността му да общува чрез храна и напитки, да разказва истории чрез вкусове и аромати и да изгражда мир чрез сетивата.

В словото си при откриването произнесе Н. Пр. Закиа Ел Мидауи (на снимката), посланик на Кралство Мароко у нас и доайен на дипломатическия корпус, изтъкна:
Като представяме мароканската гастрономия, ние предлагаме на българската и международната публика потапяне в едно вековно кулинарно изкуство, оформено от берберски, арабско-андалузки, африкански и средиземноморски влияния. Кралство Мароко, кръстопът на цивилизациите, е превърнало своята кухня в истински език на гостоприемството, изкуство на споделянето, предавано от поколение на поколение с любов, търпение и уважение към земята.
Но ако това признание ни докосва дълбоко, то е и защото отразява и ценностите, които споделяме с Република България. Във вашите кулинарни традиции, както и в нашите, трапезата е свещена. Тя представлява памет, общност и щедрост. Вашите ястия, както и нашите, отразяват интимна връзка със земята, дома и семейството.
Този фестивал, с богатите си вкусове, аромати и ярки цветове, ни предлага ценната възможност да открием гастрономическите и културни съкровища на други приятелски нации, дошли да споделят вкуса на своята история и идентичност. Молдова, Индонезия, както и България, домакини на това радостно събиране, ни канят на истинско световно пътешествие на вкусове, аромати и живи традиции. Като отбелязва кулинарните изкуства и живото наследство на различните нации, този фестивал въплъщава покана за сетивен диалог чрез откриването на гастрономическите и културни съкровища на няколко страни, представени тук днес. Чрез разнообразието от ястия от участващите страни, автентичността на музиката и танците им, елегантността на костюмите им и финеса на майсторството им, тези нации ни напомнят, че културното многообразие не е граница, а мост, източник на чудеса, средство за диалог и покана за взаимно обогатяване.
И накрая, тази среща представлява истинско честване на нематериалното наследство на човечеството, на тази жива памет, предавана чрез жестове, истории и изкуствата на ежедневието.
Каня ви да опитате тажините, кускуса, пастилията и мароканските сладкиши, както и ментовия чай, под звуците на Мелхун – популярна в Мароко музикално-поетична форма. Преди това ще се насладите на народни танци от страните, участващи във фестивала, включително марокански, изпълнени от млади български момичета, облечени в кафтани и текхети, символ на мароканска елегантност и традиция, често свързвани със специални поводи и церемонии и представляващи важна част от мароканското културно наследство.“
По време на фестивала за нас приятна изненада беше възможността да получим начални уроци по езика бахаса, който се говори в Индонезия. От кулинарните сюрпризи ще изтъкнем молдовския сладкиш бабка нягре (черна баба). Съставките му са от бели продукти, но заради технологията на приготвянето му накрая резултатът е лакомство с много тъмен цвят. Наистина, такива събития винаги дават възможност да се научи нещо ново.
България беше достойно представена с типични нашенски ястия и с български хора.
Снимки: Гергина и Владимир Дворецки
Благодарим на Н. Пр. Закиа Ел Мидауи, че любезно предостави за сайта ни словото си при откриването на фестивала.
Още наши снимки от фестивала може да видите тук: https://www.facebook.com/media/set?vanity=gergina.dvoretzka
Източник: www.evropaworld.eu