Денят на Африка 2025 в Софийския университет

Публикувано:
10:35ч / 30.05.2025г
Брой прочитания:
236
Брой коментари:
0

Н. Пр. Закиа Ел Мидауи произнася словото си Снимка: Владимир Дворецки

На 27 май 2025 г. в Аулата на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе тържествено честване на Деня на Африка – празник, който отбелязва постиженията на Африканския съюз от основаването му през 1963 г., както и напредъка на африканските народи в преодоляването на общите предизвикателства, пред които е изправен континентът. Събитието се организира от посоллствата на Мароко, Алжир, Египет, Либия, както и от Катедра „Африканистика и Индо-тихоокеански изследвания“ с подкрепата на проект „Африка в един променящ се свят: постколониални трансформации и устойчиво развитие“, финансиран от Научноизследователския сектор (НИС) при СУ.

Официално откриване на събитието Снимка: Владимир Дворецки

С приветствия към присъстващите се обърнаха зам.-ректорът на Софийския университет проф. Ренета Божанкова и Николай Павлов, зам.-министър на външните работи.

Слово произнесе Н. Пр. г-жа Закиа Ел Мидауи, посланик на Кралство Мароко в България, доайен на дипломатическия корпус и председател на Групата на посланиците франкофони в България. Словото ни бе любезно предоставено от самата посланичка. В него тях подчерта:

„Днес отбелязваме 62-ата годишнина от създаването на Организацията за африканско единство (ОАЕ), основана на 25 май 1963 г. от лидерите на африканските държави. През 2002 г. африканските държавни и правителствени глави замениха ОАЕ с Африканския съюз (АС), след подписването на Декларацията от Сирт на 9 септември 1999 г., която постави целта за създаване на Африкански съюз и припомни в началните си редове идеалите на бащите-основатели на тази панафриканска организация.

Тази дата на основаване, призната за Ден на Африка, е, както всички големи събития в историята, момент на колективна гордост, но и покана за размисъл, за поглед към бъдещето и за ангажиране с изграждането на Африка, която искаме; Африка, на която всички се надяваме, пълна с обещания, с възстановено достойнство и напълно разгърнат потенциал.

Шестдесет и две години след този исторически момент на единство, Африка днес празнува не само споделеното си пътуване, но и колективното си осъзнаване на нерешените предизвикателства от миналото. Именно в този дух Африканският съюз избра тема за 2025 г., която е едновременно тържествена, взискателна и изпълнена с надежда: „Справедливост за африканците и хората от африкански произход чрез репарации“.

Африка се движи напред. Тя не е заседнала в миналото, а е дълбоко вкоренена в настоящето и е изцяло ангажирана с бъдещото си развитие.

Това, което защитаваме днес, не е носталгично искане: това е стремежът към по-справедлив ред, основан на икономическа и структурна справедливост. Истинските репарации, които търсим, са за осигуряване на ефективен достъп до инструменти за развитие, тези, за да бъдат коригирани дисбалансите, наследени от миналото, чрез механизми за сътрудничество, трансфер на знания, достъп до технологии и търговски и финансови реформи, които конкретно облагодетелстват нашите икономики и нашето население.

Убедени сме в необходимостта от преосмисляне на партньорствата и тяхното оформяне в дух на реципрочност, взаимно доверие и споделени ползи. С Европейския съюз и другите му стратегически партньори Африка се стреми към подновен диалог, фокусиран върху създаването на общи ценности, споделени иновации и появата на устойчиви и приобщаващи модели на развитие, които са по-справедливи и по-устойчиви.

Споделянето на успешен опит, отварянето на пазарите, подкрепата за продуктивни инвестиции и консолидирането на приобщаващо и висококачествено управление са конкретни начини за превръщане на идеалите за репарации в механизъм за напредък.

Ваши Превъзходителства, уважаеми гости,

От името на африканските посланици и ръководители на мисии, акредитирани в България, както и на почетните консули, присъстващи сред нас днес, бих искала сърдечно да благодаря на служителите и персонала на Софийския университет за тяхната безценна подкрепа при организирането на това тържество.

Благодарим и на всички лица, институции и партньори, които допринесоха пряко или косвено за успеха на това събитие, по-специално на Министерството на външните работи на Република България, както и на компанията „Софистик-Живо“, гимназия „Ламартин“ и африканския перкусионен кръг „Фули-БА“, които ще бъдат домакини на културния и артистичен компонент на това тържество.

Нека Бог благослови Африка и всички наши народи!“

Следва пълната програма на събитието:

Африкански барабанен кръг – FOLI BA преди началото на събитието Снимка: Гергина Дворецка

Програма

18:00 – 18:20 – Церемония по откриване и официално посрещане

18:20 – 18:35 – Африкански барабанен кръг – FOLI BA

18:35 – 18:40 – Африкански танци – Софистик-Живо – “Legend of Africa”

18:40 – 18:45 – Хор на 9 Френска езикова гимназия „Алфонс дьо Ламартин“ – “The Lion King: The Story of Life” & “Ismdal”

18:45 – 18:50 – Африкански танци – Софистик-Живо – “Desert Sunset”

18:50 – 18:55 – Хор на 9 ФЕГ – Toto – “Africa”

18:55 – 19:00 – Африкански танци – Софистик-Живо – “Mirage”

19:00 – 21:00 – Фотоизложба и прием с африканска кухня – Централно фоайе, Ректорат

В рамките на събитието беше представена фотоизложба, илюстрираща културното и етническо многообразие на африканския континент, допълнена с автентични африкански аксесоари. Гостите се насладиха и на традиционна африканска храна, предоставена с любезното съдействие на участващите северноафрикански посолства в България.

Източник: www.evropaworld.eu