Посланик Арун Кумар Саху представи „Меката сила на Индия“

Публикувано:
15:33ч / 06.06.2025г
Брой прочитания:
135
Брой коментари:
0

Н.Пр. Арун Кумар Саху изнася лекцията си в Конферентната зала на Софийския университет, превежда Юлияна Коева от посолството на Индия в София. Снимка: посолство на Индия в София

Форумът „Индийски калейдоскоп: Меката сила на Индия“, който се състоя на 3 и 4 юни 2025 г. в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, беше замислен като своеобразен калейдоскоп на богатата и многостранна индийска културна традиция и нейната роля в изграждането на образа на Индия. Той беше организиран от специалност Индология на СУ, съвместно с Фондация „Девам“, Клуб „Приятели на Индия“, Индологична фондация „Изток-Запад“ и посолството на Индия в София. Форумът имаше за цел да очертае меката сила на Индия, като представи изследвания върху различни аспекти на индийската култура и на индийското влияние в международен план, с акцент върху отношенията Индия-България и приемането и присъствието в българската социална и културна среда на идеи и практики, родени в Индия. Семинарът се проведе в хибриден формат, с присъствено и онлайн участие на български и индийски специалисти от различни области, а работните езици са български и английски.
Н.Пр. Арун Кумар Саху откри форума с лекцията си, която публикуваме по-долу:

Меката сила на Индия

Уважаеми присъстващи, дами и господа,

За мен е чест и привилегия да се обърна към това уважаемо събрание по тема, която се намира на пресечната точка на дипломацията, културния обмен и глобалното влияние – меката сила на Индия.

В съвременните международни отношения силата все повече се определя не само от военните или икономическите възможности, но и от способността на нацията да убеждава, привлича и вдъхновява. Това обобщава същността на меката сила, концепция, въведена от професор Джоузеф Най, която сега формира централен стълб по отношение на това как нациите взаимодействат помежду си в бързо развиващия се глобален ред.

Индия, една от най-старите цивилизации и най-голямата демокрация в света, е уникален пример за мека сила. Нейното влияние, дълбоко вкоренено в хилядолетия културни, философски и духовни традиции, винаги се е простирало далеч отвъд нейните граници – не чрез завоевания, а чрез свързаност.

Помислете за глобалната привлекателност на йога и аюрведа, които са надхвърлили географията и езика, за да станат част от ежедневието на милиони хора по целия свят. Международният ден на йога, който сега се отбелязва в повече от 190 страни, отразява как древната мъдрост на Индия продължава да предлага цялостни решения на съвременните предизвикателства.

Индийското кино се утвърди като самостоятелен посланик на културата. Индийските филми се прожектират от Кайро до Кан, от Найроби до Ню Йорк, често резонирайки с универсални теми за семейството, издръжливостта и справедливостта. Те хуманизират индийския опит и насърчават човешката емпатия.

Нашият демократичен етос, залегнал в плуралистична и приобщаваща конституционна рамка, представлява друг крайъгълен камък на меката сила на Индия. С над 1,4 милиарда души, практикуващи различни вероизповедания, говорещи стотици езици и представляващи безброй култури, постоянният ангажимент на Индия към демокрацията остава завладяваща тема в глобалния юг и отвъд него.

Нашата диаспора, състояща се от над 30 милиона души в повече от 100 страни, играе жизненоважна роля за укрепване на меката сила на Индия. Индийските професионалисти, академици, предприемачи и обществени лидери действат като неформални посланици на нашите ценности и възможности, укрепвайки репутацията на Индия като нация на талант, интелект и устойчивост. Освен това, приносът на Индия към науката, духовността, кухнята, литературата и информационните технологии продължава да влияе на международните възприятия.

Индийската духовна философия, обхващаща ученията на Махатма Ганди и упанишадските принципи за хармония и самореализация, продължава да вдъхновява лидери и мислители по целия свят. Когато светът водеше войни, Махатма Ганди каза: „Око за око прави света сляп.“ Неговата доктрина за истината и ненасилието е оформила движенията за граждански права на различни континенти. Тези ценности – мир, толерантност, диалог – са по-актуални днес от всякога.

Меката сила на Индия е все по-дигитализирана. Чрез инициативи като „Дигитална Индия“, „Аадхар“ и нашето лидерство в ИТ услугите и финтех иновациите, Индия се очертава като лидер в технологично ориентираното развитие, предлагайки решения, които са мащабируеми, приобщаващи и адаптивни в различни региони.

Меката сила не е статична. Тя се подхранва и подсилва чрез последователност, интегритет и откритост. Меката сила на Индия е ефективна, защото е в съответствие с нашето хармонично съществуване на многообразие, плурализъм и демокрация. В ерата на глобална взаимозависимост, способността на Индия да води с мъдрост, смирение и културно богатство е по-важна от всякога.

Приятели!

Меката сила не е за самохвалство. Тя е за това да покажем кои сме чрез нашите действия, нашите идеи и нашия пример. Докато се движим към един все по-многополюсен свят, подходът на Индия към глобалното ангажиране – основан на взаимно уважение, цивилизационно доверие и споделен просперитет – предлага завладяваща визия за дипломацията през 21-ви век. Не става въпрос за утвърждаване на господство, а за предлагане на партньорство. Не за налагане на идеи, а за споделяне на опит. Не за влияние чрез мощ, а чрез смисъл.

Благодаря ви.

Н.Пр. Арун Кумар Саху с част от участниците във форума

Снимките и текста на лекцията ни бяха любезно предоставени от посолството на Индия в София

Още по темата на сайта ни:

Източник: Посолство на Индия в София