Пред прага на Света гора
„Пред прага на Света гора“ е озаглавена фотоизложбата на гръцкия фотограф Димитриос Лузикиотис. Публикуваме словото на археолога византолог д-р Николаос Мердзимекис при откриването на експозицията в Ректората на СУ „Св. Климент Охридски“ на 25 януари т.г. За събитието може да прочетете на сайта ни в статията на Здравка Михайлова „Метафизични двери на душата“.
„Врати, прозорци, мраморни надвратни греди и колони, пропилеи, детайли от дървена украса, метални панти и железни перила от килиите на Атонската столица Кариес и Ватопедския скит на св. Андрей – всичко това е събрано в обектива на гръцкия фотограф Димитрис Лузикиотис и е представено по неповторим начин във фотографския албум „Пред прага на Света Гора“.
Появата на фотографията в Света гора се свързва с поклонническата мисия на руския историк Пьотр Севастиянов през шестото десетилетие на деветнайсети век, по време на която са направени и първите фотографски снимки. Впоследствие Атонският полуостров става обект на фотографски интерес и е посещаван от чуждестранни снимачни екипи и пътуващи фотографи като едновременно с това започват да действат и първите фотографски лаборатории в отделни манастири, скитове и килии. Постепенно все повече монаси и миряни започват да се занимават с фотография като в края на деветнайсети век на Света гора вече се наблюдава доста голям брой фотографски лаборатории, предимно в Кариес, които покриват нуждите както на монасите и работещите миряни в светогорските манастири, така и на поклонниците. Обект на фотографския интерес са основно църковни ритуали, посещения на официални лица, портрети, сгради и др. Още от първите фотографски изображения на Света гора се забелязва тематичната привързаност на фотографите към натуралния и строго подреден светогорски пейзаж, на която остават предани както през деветнайсети век, така и през периода между двете войни.
Като продължител на тази фотографска традиция може да бъде определен и Димитрис Лузикиотис, който в настоящия сборник-албум ни представя една малка част от творческите си фотографски пътувания и търсения из Светогорските монашески обители.
Фотографиите на Лузикиотис са ценни не само от гледна точка на архитектурната история на манастирите, както бихме могли да определим от пръв поглед. На тези снимки обективът е „уловил“ и всички онези елементи, които са полезни за дейността на археолога, на архитекта, на историка и дори на обикновения поклонник, решил да посети това свято място. Уникалността им се съдържа в нещо съвсем обикновено – запечатват данни, които днес съществуват, а утре могат да бъдат загубени безвъзвратно.
По този начин снимката се превръща в оръжие в битката с времето, в средство срещу забвението и в най-сигурния носител на факти и информация. Тя остава неопровержим свидетел от миналото, запечатвайки исторически мигове от неспирния ход на времето.
Фотографиите на Лузикиотис се отличават преди всичко с внимателността и съсредоточеността, с която се доближава до неща, които погледът на другите не би забелязал. Снимачният му обектив оценява достойно и най-малката подробност в детайлите – труда и усърдието на каменоделеца, мерака на резбаря, изтънчеността на ковача.
Художествената техника на фотографа се доближава тактично до техниките на другите майстори и с уважение увековечава в обектива си постиженията им – изработките от камък и мрамор, от дърво и метал, намерили израз във вратите и прозорците на сградите в столицата на Атонската полития.
Художникът-фотограф е уловил в обектива си детайли от материалното пространство, лишено от човешко присъствие, в което обект на внимание са само отворени или затворени врати и прозорци като по този начин ни пренася в мистичните измерения на православната атонска традиция.
Разгръщайки страниците на албума, читателят се доближава по един различен начин до мястото и човешките дела, свързани с него. Привлекателният образ на Света гора, вдъхновяващ от столетия писатели, художници и философи все още предлага щедро мигове на знание и естетическа наслада. Откриват се скритите му красоти, които съставят пъстра мозайка от архитектурните образци и културното наследство в столицата на Света гора.
Накрая бих искал да се обърна към всички, присъстващи днес на откриването на фотографската изложба на Димитрис Лузикиотис, да разгърнат страниците на албума и да се потопят във фотографското пътуване в миналото и настоящето на Светогорските традиции и култура.“
Николаос Мердзимекис, археолог-византолог
Министерство на културата и спорта на Гърция
Снимките в публикацията са от фотоизложбата „Пред прага на Света гора“ на гръцкия фотограф Димитриос Лузикиотис.
Източник: www.evropaworld.eu