The Four: скритата ДНК на „Епъл“, „Амазон“, „Фейсбук“ и „Гугъл“
Твоят мозък непрестанно работи на пълни обороти. Задава милион въпроси, но често се случва да не може да даде отговори на повечето от тях. При подобни ситуации в миналото човек е търсил Вселената или Бог. Тогава звездите са се преподреждали, вятърът е обръщал посоката си, а водата се е разплисквала, за да подскаже правилното решение. Днес е по-лесно. Съществува „Гугъл”. Включваш компютъра или телефона си и вече имаш директна връзка с модерния Бог. Сега си представи всички въпроси, които си написал и изпратил в неговата (пощенска) кутия. Май му вярваш повече от на всеки друг?
Твоето сърце тупти толкова силно, когато те прегръщат, целуват, докосват и… харесват новата ти снимка в социалната мрежа. Чувстваш се обичан, но имаш нуждата и ти да дадеш любов на другите. Фейсбук ти позволява да направиш именно това. Предлага ти снимки и информация, които провокират емпатия, поставят началото на връзки и създават усещането за семейство. Какво като е виртуално, а не истинско?
Отваряш гардероба. Претъпкано е и половината неща изпадат на земята. Отваряш хладилника. Пак ще трябва да хвърлиш киселото мляко, започнато преди седмица. Вътре има поне още 6. Имаш нужда от много по-малко, но ти си човек. В теб е заложено да искаш още, и още. И още. Все пак да имаш твърде малко е много по-лошо от това да имаш твърде много. Затова влизаш в „Амазон”. Презастраховаш се.
Избираш нов телефон. Оглеждаш се в магазина. Виждаш всички телефони и… „Айфон”. Той е божествен, съвършен, фетишизиран. Няма смисъл да го купуваш, не можеш да си го позволиш. Тези рационални сигнали са заглушени, защото „механизмът на действие на лукса е такъв, че самото харчене е част от цялото преживяване. Да купиш диамантена огърлица от каросерията на камион, дори камъните да са истински, не носи същото удовлетворение като да я купиш от „Тифани“, където добре облечен продавач показва украшението под яркото осветление, говорейки с приглушен глас.” Купуваш „Айфона”. Вече си „айчовек”. Свръхчовек.
В книгата си, посветена на четирите технологични гиганта – „Епъл”, „Амазон”, „Фейсбук” и „Гугъл” – Скот Галоуей проследява как в последните десетилетия те проникват толкова дълбоко в живота ни, че вече е почти невъзможно да ги избегнем и бойкотираме. Възползват ли се от доверието ни, събирайки данни за нас и действията ни? Защо фондовият пазар им прощава за грехове, които биха унищожили други фирми? И тъй като те се състезават да станат първата световна компания за трилиони долари в света, може ли някой да ги предизвика?
Скот Галоуей е провокативен, забавен и съвсем между другото един от 50-те най-добри преподаватели по бизнес в света. С тази книга той ни дава открит урок как да бъдем добри като най-добрите или поне да разбираме света, доминиран от тях. Струва си. Може да питате Бог.
Гледайте лекцията на Скот Галоуей в TED!
Източник: Издателство "Изток-Запад"