Юбилеен концерт по повод 30 години членство на Австрия, Финландия и Швеция в Европейския съюз

Публикувано:
13:04ч / 07.11.2025г
Брой прочитания:
86
Брой коментари:
0

На снимката отбяво надясно: Н.Пр. г-жа Андреа Икич-Бьом, Н. Пр. г-жа Кирсти Похянкука, Н. Пр. г-н Понтус Меландер на концерта в Българското национално радио

В концертната зала на Българското национално радио се състоя тържествен юбилеен концерт, посветен на 30-годишнината от членството на Австрия, Финландия и Швеция в Европейския съюз.

Посланикът на Австрия Н. Пр. г-жа Андреа Икич-Бьом подчерта в своята реч предимствата, които членството в Европейския съюз носи на Австрия: „30 години след присъединяването ни към Европейския съюз за нас е ясно: Европейският съюз ни носи мир, сигурност и икономическа стабилност. Програмата „Еразъм“ дава възможност за обмен и за създаване на приятелства отвъд граници. Ние сме обединени в многообразието.“

Посланикът на Финландия Н. Пр. г-жа Кирсти Похянкука се присъедини към мнението на посланик Икич-Бьом и добави, че „трябва да ценим мобилността и възможностите, които програмите „Еразъм+“ на Европейския съюз предоставят на младите хора.  Не бива да ги приемаме за даденост, защото те са нещо специално и уникално. Когато пътуваме в Европа; когато се срещаме с европейци в нашите родни страни, ние директно се докосваме до ценностите на Европейския съюз за солидарност и единство.“

А посланикът на Швеция Н. Пр. г-н Понтус Меландер обърна особено внимание на процеса на разширяване, който е обогатил и задълбочил отношенията между държавите членки, създал е политическа стабилност, икономически просперитет и геополитическа сигурност. Той подчерта и значението, което има продължаването на този процес, особено за съседните на България държави, включително Украйна.

Музикалното събитие беше осъществено с участието на Младежка филхармония „Пионер“с диригент Любомир Денев-син. Филхармония „Пионер“ – гласът на следващото поколение, което ще продължи да пази и развива духовното богатство на света чрез музика, вдъхновение и мечти, впечатли публиката с енергия и професионализъм при изпълнението на творби от Австрия, Финландия, Швеция и България. Публиката имаше възможност да се наслади на произведения на Панчо Владигеров, Волфганг Амадеус Моцарт, Хюго Алфвен и Ян Сибелиус.

Юбилейният концерт се превърна в празник на музиката и приятелството между страните, обединени от общите европейски ценности и споделената любов към изкуството.

Източник: Посолство на Финландия в София