170 години от рождението на Иван Вазов

Публикувано:
07:08ч / 08.07.2020г
Брой прочитания:
294
Брой коментари:
0

Борба за свобода, обединение, независимост – това са думите, които описват най-точно житейския път и творчеството на Иван Вазов през съдбовните за България събития  – времето преди и по време на Освобождението. Вазов увековечава мъките и страданията на народа си и оставя най-съкровените стихове за Родината. Затова заслужено Гео Милев го нарича „Патриарх на българската литература”.

170 годишния юбилей на Вазов в Столична библиотека ще бъде отбелязан с откриването на документална изложба „Из бележника на поета” на 8 юли (сряда) 2020 г. от 13 часа със слово на носителката на престижни наши и чужди литературни награди и най четен автор на Столична библиотека за 2019 г. ,председателя на Българския ПЕН-клуб Здравка Евтимова.

Малките читатели на Детския център на библиотеката, участници в онлайн конкурса #сУмиРазумНадариме, посветен на Вазовия юбилей, ще рецитират любими стихове на класика .

Документалната изложба „Из бележника на поета” включва уникални първи издания на Вазов , биографични книги за него, редки екземпляри с негови автографи, ценни грамофонни плочи с Вазови творби в изпълнение на бележити български артисти.

Великият писател не е оставил цялостен мемоарен труд. Изпод перото му излизат две къси автобиографии – от 1895 г. и 1920 г., и малката, но много интересна книжка, изпълнена с мемоарни откъси „Из бележника на поета (1920). Благодарение на упоритостта на неговия биограф Иван Д. Шишманов финалът на творческия път на Гения се маркира от впечатляващата по своята пълнота проникновена изповед, записана и включена под надслов Животът на поета, както ми го разказа той сам” (1916) в дълго подготвяната, но излязла посмъртно книга „Иван Вазов. Спомени и документи” (1930) в редакцията на Михаил Арнаудов. Освен тези две заглавия в изложбата са включени великата книга на България – „Под игото” първото българско и английското издание на романа , който излиза само няколко месеца преди българското – през 1894 г., както и първата обширна критическа студия, посветена на романа, от 1896 г. на д-р В. Балджиев.

Представени са и трите първи стихосбирки:

  • Първата стихосбирка на Вазов „Пряпорец и гусла“ издадена под псевдонима му Пейчин в Румъния през 1876 г.
  • Тъгите на България“ – стихосбирка, издадена в Букурещ през 1877 г. и подписана с истинското име на автора
  • „Избавление“ – 1878 г .

Акценти в изложбата са „Стихотворения за малки деца” от 1883 г., написани за три дни по поръчка от издателя Д. В. Манчов за 200 франка и самостоятелното издание на цикъла „Епопея на забравените” 1926 г. като №1 на „Библиотека Иван Вазов”.

За първи път ще бъде изложен нов четвърти автограф на Поета от колекцията „Кирил Христов” и музикалния сборник „Училищни песни“ 1904 г. с песни на Панайот Пипков по текстове Вазов.

Посетителите ще видят юбилейните книги от честванията на Вазов през 1920 г., сборника на СБП, посветен на поета, книгата „Българският народ за Вазов” 1920 г., както и документалния сборник за траурните чествания „Помен за Вазов” 1921 г.

  В изложбата са включени и фотокопия на илюстрации към романите на Вазов – от Йозеф Обербауер, Иван Мърквичка, Антон Митов, Антони Пиотровски., както и на портрети на Вазов, скицирани от Иван Шишманов, Чакъров, Харалампи Тачев, Никола Тузсузов.

Интерес представляват и грамофонните плочи с изпълнения на стиховете на класика и драматизацията на „Чичовци“ с участието на Апостол Карамитев, Стефан Гецов, Славка Славова, , Йордан Матев, Маргарита Дупаринова , Николай Бинев и други големи наши артисти от близкото минало.

Откриването на изложбата може да се следи онлайн на ФБ страницата на библиотеката. Споделете на живо юбилейните чествания на Вазов със Столична библиотека!

Източник: Столична библиотека