Азербайджан – вселена от магически цветове

Публикувано:
15:59ч / 06.04.2017г
Брой прочитания:
352
Брой коментари:
0

В Националната художествена галерия Двореца, пл. „Княз Александър I“ беше открита изложбата „Азербайджан – вселена от магически цветове“. Изложбата е организирана от Посолството на Азербайджан по повод 25-тата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Азербайджан и България.

При откриването гостите бяха поздравени от г-жа Слава Иванова, директор на Националната художествена галерия. Приветствия произнесоха Н.Пр. д-р Наргиз Гурбанова, посланик на Азербайджан у нас, и г-н Галиб Гасимов, директор на Азербайджанската държавна художествена галерия, както и г-н Рауф Ахундов, с чието любезно съдействие са предоставени всички включени в изложбата картини. Бизнесменът Рауф Ахундов, ръководител на фирмата „Рила стил”,  живее от години в България. Той притежава богата колекция от картини, част от които предостави за изложбата.

В словото си Н.Пр. д-р Наргиз Гурбанова открои многовековните традици на изобразителното изкуство в своята родина:

„Мога да кажа с гордост, че най-древните предмети на материалната култура на територията на Азербайджан датират от осмото хилядолетие пр.н.е. От изключителна важност, като примери за древното изобразително изкуство са скалните изображения в Гобустан, известни като петроглифи, които са на почти 40 000 години. Те представят начина на живот на древните хора, техните жилища и труд. Сцени, показващи ловуване, скотовъдство, земеделие, както и танцови сцени са умело издълбани в камъка. През 2007 г. Гобустан бе обявен за обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО и оценен като „изключителна универсална ценност“ заради качеството на петроглифите, както и за културната приемственост между праисторическите времена и Средновековието.“
„В Азербайджан има над 250 държавни и частни музеи, 35 държавни и 12 частни галерии. Сред тях, бих искала да изтъкна Музея на модерното изкуство, който отвори врати през 2009 г. в Баку. Там е показана колекция от над 800 творби на азербайджански авангардни творци от 1950 г. до наши дни. Забележителна е архитектурната му концепция: зали без ъгли, открити пасажи, наклонени стени под различни ъгли.“

„Изкуството в Азербайджан се развива с бързи темпове през последните години. Днес много азербайджански художници показват своите произведения извън родината си и помагат да се изгради модерен образ на Азербайджан пред света“ – каза Н.Пр. д-р Наргиз Гурбанова и подчерта ролята на организацията с нестопанска цел YARAT (което означава „създавам“) и големия й принос за развитието на съвременното изкуство в Азербайджан, както и за представянето на азербайджанските художници в чужбина.

Експозицията в Националната художествена галерия  в София обединява в себе различни школи и поколения и дава поглед към изкуството на Азербайджан от последните 35 години. Зрителят може да види отразени както социално-икономически теми, така и древната и богата култура на страната. Представени са 31 творби на известни азербайджански художници като Мир Надир Зейналов, Явер Султанов, Елдар Маммадов, Вугар Мурадов и Джавад Мирджавадов. Те са многократно представяни в Азербайджан, САЩ, Франция, Германия, Япония, Люксембург, Русия, Холандия, Иран, Турция, Унгария, Грузия  и други държави, техни произведения се съхраняват в множество музеи и лични колекции. „В същото време привличат вниманието на познавачи на изкуството, на колекционери на аукциони като Сотбис и Кристис.“ Това подчерта в приветствието си г-н Галиб Гасимов, директор на Азербайджанската държавна художествена галерия, и обърна внимание на двама от представените в експозицията творци:

„Джавад Мирджавадов е основоположник на едно своеобразно течение в Азербайджан, така наречената Абшеронска художествена школа. Неговото нововъведение в изкуството, не само в Азербайджан, но и в бившия СССР, е създаването на произведения на национална тематика, в чиято основа са националните корени, като съпротива срещу традициите на социалистическия реализъм. Името на Джавад Мирджавадов се споменава наред с най-известните представители на шестдесетте и седемдесетте години на миналия век. Този стил, основан на националните традиции скоро намира последователите си. Мирнадир Зейналов започва да внася нововъведения, да прави експерименти, като върви точно по този новооткрит път на изкуството. Това бяха времена, когато да показваш националното, да се опираш на миналото си и да го демонстрираш в своите платна, беше опасно поради съществуващата в бившия Съветски съюз цензура. Но тези художници доказват, че когато става дума за изкуство, независимо към коя религия, нация, народ принадлежиш, хората могат да говорят на общ език. А това означава мир. Означава сътрудничество. Това означава да намериш повод да се сприятелиш, да определиш общи ценности.“

Изложбата ще продължи до 21 май 2017 г.

Още снимки от откриването на изложбата може да видите на страницата на фонадция „Европа и светът“ във Фейсбук.

 

 

Източник: Посолство на Азербайджан и www.evropaworld.eu