България и Франция играят заедно видеоигри
На първата снимка: Министър Найден Тодоров (вляво) и посланик Жоел Мейер започват да играят в екип на „Roboquest“, прав вдясно е създателят на играта Милен Иванов
Министърът на културата Найден Тодоров и френският посланик Н. Пр. Жоел Мейер дадоха старт на петото издание на Дигитален ноември в България – месецът, посветен на дигиталните култури. Това стана на 8 ноември т. г., когато във Френския институт в София се проведе откриващата конференция под надслов „България и Франция играят заедно“, изцяло посветена на видеоигрите и електронните спортове.
Посланик Жоел Мейер изтъкна, че Дигитален ноември е инициатива на френското правителство, чиято цел е популяризирането на видеоигрите и електронните спортове, както и на дигиталното творчество. Тази година тя е специално насочена към ролята на игрите. Затова в София са поканени професионалната френска състезателка по видеоигри и журналист Kayane (Каяне), както и Анна Бачева, френско-българска дигитална артистка.
Министърът на културата Найден Тодоров разкри, че за пръв път го канят да играе видеоигра на официално събитие. Той си призна, че като студент му се е случвало да изпуска изпити заради някоя игра. По-късно обаче това увлечение му помогнало да подобри комуникацията си с неговата дъщеря. Маестро Тодоров припомни, че е фен на „Междузвездни игри“, и обича да играе игри на тази тема. Освен концерти с музика по филмовата поредица, той е организирал и дирижирал и представления с музика от компютърни игри.
Милен Иванов
Министър Тодоров и посланик Мейер доказаха, че са „в час“ с новите технологии, като сформираха общ екип и играха заедно видеоиграта „Robo Quest“. Тази успешна игра, получила няколко награди, е създадена през 2023 г. от присъстващия на конференцията Милен Иванов, основател и главен изпълнителен директор на инди студиото за видеоигри „RyseUp Studios“ (Лион). Ръководителят на френската дипломатическа мисия отбеляза, че играе за пръв път „Robo Quest“, тъй като преди месец са му казали, че ще трябва да се подготви за друга френска видеоигра – „Winter Break (VR)“. Въпреки тази изненада, той успя бързо да навлезе в детайлите на играта с помощта на инструкции от Милен Иванов. „Robo Quest“ е от жанра First Person Shooter, при който геймърите трябва да стрелят по най-различни противници. Милен Иванов изтъкна, че съзнавайки отговорността си, неговото студио не е използвало кървави сцени, а противниците са роботи. Високопоставените играчи успяха да се справят с първите няколко нива, макар отначало посланик Мейер да пострада от „приятелския огън“ на министър Тодоров. В играта като противников отбор се включиха едно момиче и един младеж, които, според създателя на „Robo Quest“, са много по-напреднали като геймъри.
След това български и френски създатели на видеоигри обсъдиха предизвикателствата и възможностите пред този бранш, който изживява бурно развитие и в двете страни. Водещият на дискусията бе Мартин Кадинов, основател на TDB Play и Goodgame България. Той показа интересни инфографики за нарастването на приходите от видеоигри и за хронологията на най-важните събития в този сектор в България и Франция през последните тридесетина години.
Водещият Мартин Кадинов, Милен Иванов, Адриен Баки, Димо Димов
Милен Иванов, който е роден в Бургас, сподели, че от 20 години живее и работи в Лион. Той осведоми публиката за богатите възможности за финансиране на създателите на видеоигри, които предоставя френската държава. Милен Иванов не спести и мнението си за една негативна тенденция от прекомерното развитие на този бранш – откриването на бизнес основа на твърде много школи за видеоигри, чиито випускници все по-трудно си намират работа, а и конкуренцията е много силна. За сметка на това в България има само една такава школа, и е по-лесно да се намерят местни таланти. Той допълни, че у нас има добри създатели на игри, както и артисти в тази област, чиято дейност обаче трябва да се насочва от мениджърите.
Адриен Баки – главен изпълнителен директор на „Chibi Phoenix”, който е доста популярен сред колегите си със своята синя брада, разказа, че от 2008 г. живее и работи у нас и че София е станала много по-добро място за живеене. Според него младите българи се справят по-добре с техниката от своите френски връстници. Той обаче изрази мнението си, че трябва да се подобри образованието у нас. В дискусията се включи и Димо Димов, вицепрезидент за Live Games в “Gameloft Sofia”. Той изрази мнението си, че за да бъде успешна една видеоигра, тя трябва да се играе от геймърите поне 10 години. Участниците в дискусията се съгласиха, че би било добре хората от бранша у нас да създават свои общности, както и да се кооперират с представителите на други творчески индустрии.
Събитието във Френския институт бе наблюдавано от десетки геймъри, които присъстваха там, и от много други, които го следяха виртуално чрез Twitch канала на TDB Play.
Гостуващата у нас Kayane поздравява Милен Иванов. Тя е сред най-успешните състезателки по видеоигри във Франция, призната с рекорд на Гинес за най-много подиумни класирания в бойни игри за жена. Kayane взе участие в следващите два панела на 8 ноември: „Жените в света на видеоигрите и дигиталното творчество“ и „Електронните спортове: бъдещи хоризонти“
Текст и снимки: Владимир Дворецки
Подробен фоторепортаж от събитието пможе да видите тук.
Още по темата на сайта ни: