Български мюзикъл за Маугли напът да стане хит в Музикалния театър
Във вълнуващ празник се превърна премиерата на българския мюзикъл „Законът на джунглата“ в Музикалния театър на 15 октомври т.г.
Трогателно беше, че директорката на Музикалния театър Марияна Арсенова посрещаше във фоайето малките зрители, техните родители и другите гости (на снимката вляво).
Спектакълът срещна горещ отклик у публиката. Рядко може да се види подобна прочувствена сцена: деца и възрастни възторжено аплодираха изпълнителите след всяка ария, смееха се от сърце на шегите на героите и съчувстваха на техните премеждия.
Позната е историята на Маугли – детето, отгледано от вълци, но авторът на либретото и на стиховете Андрей Аврамов е извлякъл от класическия сюжет на Ръдиард Киплинг послания, които са много актуални и днес. Освен борбата между доброто и злото, в „Законът на джунглата“ се говори за необходимостта от промяна, от опазване на природата и борба за мир и права за различните.
Невероятното е, че този мюзикъл, който с нищо не отстъпва на световните образци (благодарение на таланта на композитора Любомир Денев), е създаден през далечната 1988 г. Той е оценен високо още тогава – през 1989 г. получава наградата на София, а през септември същата година открива фестивала „Аполония“. Освен това през 1993 г. „Законът на джунглата“ е поставен на френски език в Париж, на сцената на университета „Сен Дьони“. Този мюзикъл е игран няколко пъти и у нас, но в новата постановка в Музикалния театър режисьорът Явор Радованов и диригент-постановчикът Огнян Митонов създават качествено нов спектакъл.
На премиерата зрителите можеха да се насладят на прекрасен декор с 3D ефекти, който ги потапяше в тропическата джунгла, с прелитащи птици и променяща цветовете си луна. Не по-малко радушно бяха посрещнати любимците на редовната публика на Музикалния театър. В главната роля на Маугли блесна Денко Проданов не само с музикалната си дарба, но и с актьорските си качества. Топлият глас на неговата любима Байра в изпълнението на Теменужка Трифонова подсилваше посланието за любов към хората и животните. Александър Мутафчийски в образа на мечката Балу отново доказа таланта си да съчетава комедийното и сериозното, като освен с певческите си умения се прояви и с перфектната си дикция (нещо, на което не всички млади изпълнители наблягат). Приятна изненада бе, че Илона Иванова този път се изяви не само като много добра певица, но и като изключително пластична танцьорка в ролята на черната пантера Багира. Поздравления заслужава и Георги-Маноел Димитров, който се превъплъти в комичната роля на чакала блюдолизец Табаки. Прекрасно впечатление оставиха и динамичните „млади вълци“, които кръстосваха неуморно сцената, пеейки в унисон.
Специално внимание трябва да се отдели на музиката на Любомир Денев, която звучеше в духа на най-добрите традиции на мюзикъла. В нея имаше и намигване към някои от световните шедьоври като „Кабаре“, но цялостната композиция представлява оригинална българска творба, която със сигурност ще има дълъг живот на сцената на Музикалния театър.
Автори: Гергина и Владимир Дворецки
Източник: www.evropaworld.eu