Чехи и българи четат в Столична библиотека

Публикувано:
10:54ч / 29.07.2019г
Брой прочитания:
188
Брой коментари:
0

Във връзка с общ проект за съвместни антологични издания и гостувания у нас са утвърдените чешки майстори на писаното слово Йозеф Страка и Ян Сойка. Те ще представят част от творчеството си на 29 юли (понеделник) от 19:00 ч. в Литературния клуб на Столична библиотека. В рецитала, наречен „Думи през границите“, и организиран съвместно с Българския П.Е.Н.-Център, ще участват още Петър Чухов, Димана Иванова и Лидия Гълъбова. Четенето ще бъде водено от Бойко Ламбовски, който миналата година се включи във фест в Прага по същия повод.

Групата ще посети също така Казанлък, където също ще се състои рецитал, и Пловдив, за участие в програмата „Пловдив – европейска столица на културата“=

Йозеф Страка и Ян Сойка вече са били в България, имат и преводи на български.

Ян Сойка e роден в Пълзен. Завършил е Педагогическия факултет на Западно-чешки университет в Пълзен. Един от основателите на Антитеатър, в който участва като актьор и автор на театрални текстове. Носител е на наградата на името на Бохумил Полан. Автор е на поетични книги, между които „Пътят на съня“ /2006 г./, „Очите на краля Гарван“ /2009 г./,

„Крипти“ /2013 г./, както и на книги с проза като „Есенни хора“ /2006 г./, „Година без февруари“ /2007 г./, „Августовска жега“ /2011 г./, „Приказки за ловците и Венерите“ /2014 г./, „Учителят е сам“ /2018 г./, а също и на няколко театрални пиеси.

straka_josef1Йозеф Страка (на снимката вляво) е роден в Яблонец над Ниса. Автор е на две поетични книги от 90-те години „… други времена“ и „Защо“. Той има специфичен поетично-прозаичен текст, който доминира в следващите му творби „Чужда земя“, също от 90-те, както и „Хотел Бристол“ / 2004 г./, „Градът Монс“ /2005 г./, „Църква в мъглата“ /2008 г./ и „Малки екзили“ /2014 г./. Страка е един от главните организатори и водещ на литературни четения като Ден на поезията, дискусии в Градската библиотека, вечери на Авоид – плуващата галерия на р. Вълтава, кафенето „Либерал“ и др.

 

Източник: Столична библиотека