Отличие за Фондация „Европа и светът“ по повод 20-годишнината на Държавния културен институт

Публикувано:
14:27ч / 30.05.2025г
Брой прочитания:
208
Брой коментари:
0

Държавният културен институт (ДКИ) към министъра на външните работи с директор Снежана Йовева-Димитрова отбеляза 20-годишнината от създаването си със стилно тържество в Регионалния център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“ в София. По този повод бяха раздадени грамоти и плакети – на първо място на Соломон Паси, бивш министър на външните работи, по чиято идея през 2005 г. се създава Институтът. Министърът на външните работи на България Георг Георгиев след приветственото си слово връчи почетна грамота и на г-жа Йовева-Димитрова в качеството й на директор на ДКИ за „съществен принос в популяризирането на българската култура по света и развитие на културната дипломация“.

Щастливи сме, че имахме честта нашата фондация „Европа и светът“ да бъде сред отличените медийни партньори на ДКИ наред с БТА, БНР и колегите ни от сайта „Въпреки“. Горди сме, че бяхме наградени и в престижната компания на директора на Унгарския културен институт „Лист“ Сандра Мишкеди, посланик Пламен Бончев, заместник-директора на Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“ към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ – проф. д-р Румен Бояджиев, изпълнителния директор на Фондация „Балканско наследство“ Иван Василев, президента на организационния комитет на Международното триенале на сценичния плакат – проф. Божидар Йонов, директора на Балканския документален център Мартичка Божилова и др., които не успяха да присъстват на събитието.   

Отличието беше връчено на Гергина Дворецка, председател на Фондация „Европа и светът“. На грамота е изписано: „За принос в общата ни кауза гласът на българската култура да е част от диалога със света“.

Снежана Йовева-Димитрова връчва грамотата и плакета на Гергина Дворецка Снимка: Владимир Дворецки

Освен че редовно отразява проявите на Института на сайта си www.evropaworld.eu, Фондацията ни има и съвместни проекти с него в галерия „Мисията“: рециталът с поети франкофони „Франкофонски музи“ по случай 30 г. от присъединяването на страната ни към Международната организация на франкофонията, както и две събития, свързани с непознатия у нас новозеландски поет Кевин Айърланд, преводач на английски на стиховете на Ботев, Багряна и други български автори. До голяма степен благодарение на него англоезичният свят познава тези наши поети. През юни 2023 г. в „Мисията“ се състоя поетична вечер в памет на Кевин Айърланд, а през май 2024 г. – представяне на мемоарната му книга „Назад-напред. Социалистическа България през погледа на един новозеландски поет“ в превод от английски на Владимир Дворецки, издание на фондацията ни. В тези свои мемоари новозеландският автор отделя много страници на спомените си за изтъкнати български творци, с които е общувал при пребиваването си у нас пред 60-те и 70-те години на ХХ век. Благодарение на отзивчивостта, която проявяват г-жа Йовева и екипът й, винаги можем да разчитаме на ефективното им партньорство.

При получаването на отличието Гергина Дворецка добави, че, следейки проявите на Държавния културен институт, добиваме представа как те достигат до много континенти и така реално разнасят славата на България.

 Директорът на Държавния културен институт СнежанаЙовева-Димитрова и екипът на Фондация „Европаисветът“ Гергина и Владимир Дворецки с отличието Снимка: Димана Иванова

Зелма Алмалех, изпълнителен директор на фондация „Въпреки“, също бе наградена като представител на медия партньор на ДКИ, както споменахме по-горе. Тя разказа за впечатленията си от отразяването на изложбата „Дипломация и изкуство“, която институтът организира в Скопие през 2022 г. Според Зелма Алмалех, посетителите от Република Северна Македония били силно впечатлени от богатия фонд от произведения на изящното изкуство, с който разполага Министерството на външните работи (МВнР).

Говори Зелма Алмалех Снимка: Владимир Дворецки

Журналистката добави, че често е водила свои познати чужденци да разгледат скулптурите, изложени в парка пред сградата на МВнР, които също оставали възхитени от експонатите. Във връзка с това Зелма Алмалех изтъкна, че скоро след Освобождението в Княжество България се създават три фонда с художествени произведения – на Външното ни министерство, на Министерството на отбраната и на БНБ. Тя подчерта, че тези фондове представляват огромно богатство за страната ни.  

Повече информация за събитието може да прочете в публикациите на ДКИ – https://www.mfa.bg/bg/culture/news/3209 и на БТА: https://www.bta.bg/bg/news/lik/900609-darzhavniyat-kulturen-institut-otbelyaza-20-godini-ot-osnovavaneto-si

Подробния ни фоторепортаж от честването ще намерите на този линк: https://www.facebook.com/media/set/, а от връчването на отличието на Фондация „Европа и светът“ – тук: https://www.facebook.com/media/set/

Още по темата на сайта ни:

Източник: www.evropaworld.eu