Екскурзионен тур в Столична библиотека на 3 април

Таня Томова от Сектор „Краезнание и книжовно наследство“ на Столична библиотека отваря вратата на личната библиотека на д-рКонстантин Стоилов
Едно уникално предложение за тези, които в момента са в София и имат интерес към литературата и историята – до 17 ч може да се възползвате от организираните днес, 3 април 2025 г., екскурзионни турове из Литературния музей „Бележити българи“ на Столична библиотека!
Аз бях първият участник малко след 10 ч и мога да ви уверя, че изживяването е невероятно! Екскурзионните турове се органидират по случай 146-ата годишнина от обявяването на София за столица на България. Освен тях, Столична библиотека откри и фотодокументалната експозиция „Първенствуващият град“, която разказва за културно-историческото и архитектурно-градоустройствено развитие на София като столица на България.

Портрети на д-р Константин Стоилови съпругата му
Акцент в изложбата е ценният екземпляр от личната библиотека на д-р Константи Стоилов с Дневници на Учредителното народно събрание в Търново от 1879 г., където е публикувано заседанието от 22 март 1879 г. с обсъждането и избора на София за столица на България. Личната библиотека на този истински строител на съвременна България е част от Литературния музей „Бележити българи“. В нея може да се видят над 2000 тома на различни езици (д-р Стоилов е завършил в Хайделберг и е владеел осем езика).

Рисунки от съпругата на Симеон Радев – голямата българска художничка Бистра Винарова, която се отказва от кариерата си в областта на изкуството, за да подкрепи дейността му на дипломат
В експозицията има интересен експонат – подвързан дневник, в който тогавашният премиер е лепял изрезки от европейски вестници, споменаващи България! В съседство е дарената лична библиотека на Симеон Радев – виден журналист (въвел интервюто като жанр в българския печат) и дипломат. Там може да се видят и негови лични вещи.
До експозицията, посветена на автора на „Строители на съвременна България“, е личната библиотека на поета Кирил Христов. Там може да се видят ценни издания на различни езици, например книга за дома на лорд Байрон на английски. Любопитен експонат е книгата „Бабичка“ от Божена Немцова, подарена на поета от неговата чешка преводачка Иржина Карасова по случай 24 май.

Книгата „Бабичка“ от Божена Немцова
Не бива да пропускате и колекцията от редки и ценни книги на Столична библиотека, които се пазят отделно. Там може да се видят „арестувани“ публикации, иззети при арест и подарени на Столична библиотека от Дирекцията на полицията. На книгите не пише кой е бил собственикът, но някои от тях са конфискувани през 1942 г., поради което може да се предположи, че са от библиотеката на Вапцаров.
В същата зала се пазят и редки издания с автографи на Алеко Константинов, Елин Пелин, Емануил Попдимитров и други автори. Там се съхраняват и книги на чужди езици, включително и архитектурни монографии от Австрия и други страни, от които вероятно са се учели градостроителите на София.

В края на обиколката получих екзепляр от албума „Любопитната София“- издание на Столична библиотека, с автограф от директорката на тази културна институция г-жа Юлия Цинзова. Побързайте! Може и вие да се докоснете до тези любопитни старини и да получите и вие екземпляр от „Красивата София“! Последният тур стартира в 16 ч!
Текст и снимки: Владимир Дворецки
Подробен фотоалбум от екскурзионния тур може да видите на този линк: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=dvoretzky&set=a.10162868483549804
Корицата и първите страници на книгата „Любопитната София“ може да видите на този линк:
https://www.facebook.com/media/set/?vanity=gergina.dvoretzka&set=a.9078570652258057
Още по темата на сайта ни:
Източник: www.evropaworld.eu