Индийски класически театър на сцената на НАТФИЗ

На 4 май от 19 ч., на Голяма сцена в Театър НАТФИЗ, ще бъде представена пиесата “Разпознатата [по пръстена] Шакýнтала” – творба на най-големия санскритски драматург Калидáса (5 век), сравняван в индийската култура с Шекспир. Спектакълът е основното събитие в рамките на едномесечния културно-образователен проект в сферата на индийската класическа драма и театър, ръководен от Шри Алок Пáндей и Шримати Пýрнима Пáндей от град Варанáси, Индия. Те са известни както на индийската, така и на международната сцена с това, че стриктно съблюдават и пазят класическата традиция, идваща от трактата по театрално изкуство “Натяшастра” (2 век пр. Хр.). В момента г-н Алок Пандей и г-жа Пурнима Пандей провеждат заключителните занимания от специализирано едномесечно обучение по Бхáратанáтям със студенти във II курс, специалност Театър на движението – Пантомима, (випуск 2024), от класа на проф. д-р Велимир Велев. Изтъкнатите педагози и артисти са у нас по покана на Индологическа фондация “Изток-Запад”. Цялата програма от участия на г-н Алок и г-жа Пурнима Пандей в България се провежда с любезната подкрепа на посолството на Република Индия в България.
Бхаратанатям
Стилът танц-театър Бхаратанатям е създаден преди пет хиляди години и се съхранява и до днес. Изпълнява се главно от брахмани, жени и мъже, като чрез драмата на танца се пресъздават истории от древната индуска философия. Участниците в уъркшопа се запознават с уникалната техника, в която краката държат ритъма, ръцете разказват историята чрез жестови език (мудри), а лицето изразява емоциите.
Проектът
Мащабният проект включва обучение по класическия музикално-танцов театрален стил Бхáратанáтям в НАТФИЗ, НБУ, СУ “Св. Климент Охридски”, два открити курса – за начинаещи и за напреднали, както и пет сценични представления в различни градове на страната. Проектът се осъществява в партньорство с НАТФИЗ, НБУ, специалност Индология към Софийския университет “Св. Климент Охридски”, посолството на Индия в София, община Перник, община Пловдив, със специалното участие на индолозите проф. Ананд Шарма и д-р Уша Шарма и със съдействието на българското посолство в Делхи.
Част от събитията
В началото на април, със съдействието на департамент „Театър“ на НБУ, г-н Алок Пандей и г-жа Пурнима Пандей проведоха едноседмичен практически уъркшоп по Бхаратанатям, който завърши с представление-демонстрация на студентите от БП „Театър“ и МП „Театрално изкуство и общество“ в Университетски театър на НБУ на 8 април.
На 15 април се състоя представление в Перник, а на 23 април, на откритата сцена пред община Пловдив, индийските педагози и артисти се срещнаха с публиката в града.
Индологическа фондация “Изток-Запад” (ИФИЗ)
Фондацията започва дейността си през 1991 г. Регистрирана е официално през 1997 г. като публична фондация с нестопанска цел за подкрепа и развитие на новосъздадената специалност Индология към Софийския университет “Св. Климент Охридски”. През годините тя става активен участник в развитието на двустранните отношения между България и Индия в областта на образованието и културата, като работи в партньорство с всички релевантни държавни и публично-частни институции както в България, така и в Индия.
ПРОГРАМА
на 4 май, 2022, НАТФИЗ
Индийски класически театър
(постановка в три части)
„Разпознатата по пръстена Шакунтала“ (Abhijnana Shakuntalam)
санскритска драма
Автор: Калидаса (5в.)
Режисьор-постановчик: Алок Пандей
В ролите: студенти от класа на проф. В. Велев, 2-ри курс, Пантомима, НАТФИЗ,
Павел Тодоров, Десислава Иванова, Десислава Иванова, Биляна Цолова, Даниела Ивайлова, Диана Петрова, Грета Георгиева, Илиана Гаминчева, Марина Атанасова, Ралица Николова, Анджелика Матуш
„Красивата карамфилова лиана“ (Лалит Лаванг Латa)
Автор: Джаядева (12в.)
Постановка и хореография: Алок Пандей и Пурнима Пандей
В ролите: Катя Тошева, Марина Кошутова, Виктория Маринчева, Грета Господинова, Елица Петрова, Калина Цанкова
„Историята на принцеса Мира Бай“(16в)
Сценарий и режисура: Алок Пандей
Хореография: Пурнима Пандей
В главната роля: Пурнима Пандей
Поддържаща роля: Катя Тошева
Участват още: Елена Кожушкова, Виктория Маринчева, Грета Господинова, Елица Петрова, Калина Цанкова
Представлението ще се състои на 4 май 2022 от 19:00ч в театъра на НАТФИЗ, ул. „Георги С. Раковски“, 108 А, София – център
Вход свободен, до изчерпване на местата.
Организатори: Национална академия за театрално и филмово изкуство
Индологичеса фондация „Изток – Запад“
Посолство на Република Индия
Източник: Индологическа фондация “Изток-Запад”