Коледен благотворителен базар 2016 г.
Коледният благотворителен базар, който през тази година се проведе на 4 декември, отново събра на едно място цветове, вкусове, аромати и ритми от различни краища на света. Освен, че е радост за сетивата и сърцата, тази проява има благородната цел да помага на хора в нужда. Благотворителната фондация към Международен женски клуб – София ще дари събраните средства на образователни програми и на фондации, които се занимават със социална интеграция и с подкрепа за възрастни хора, хора с увреждания и жени и деца в нужда.
Представителите на дипломатическите мисии у нас и този път се бяха постарали да покажат най-интересното от кулинарията и най-характерното за страните си – имаше всякакви лакомства, но и сувенири, стоки местно произведство. В базара участваха, както всяка година, и неправителствени организации. За щандовете не се плаща наем, но всички приходи от продаденото отиват за благотворителност.
И през тази година си доставихме удоволствието да отделим няколко часа на това преживяване в Интер Експо Център в София. Този път тръгнахме без да търсим целенасочено конкретни щандове и се радвахме на неочакваните си находки. Започнахме от щанда на Филипините, който беше най-близо до вратата. Там вниманието ни привлякоха пържените банани и банановите мъфини. После се отбихме при японците и си купихме бутилчица саке.
На базара бяха дошли немалко посланици и други високопоставени дипломати. Посланичката на Азербайджан, Н.Пр. д-р Наргиз Гурбанова, лично посрещаше гостите на щанда и им обясняваше какво е всяко от изложените на него азербайджански ястия. На видно място имаше гутаб – нещо като тънка палачинка или пърленка, в която се завива месо или тиква. Наскоро в свое интервю за българска медия Н.Пр. Наргиз Гурбанова сподели радостта си, че на 1 декември 2016 г. ЮНЕСКО добави приготвянето на пърленката в Представителния списък на нематериалното културно наследство на човечеството. На щанда имаше и ястие с кускус, и спаначен специалитет, и, разбира се, традиционните десерти шекербура и баклава. Посланичката на Азербайджан уточни, че всичко е направено не в ресторант, а от хората в посолството, като самата тя също е участвала в готвенето. Към плика с всяко закупено лакомство доброволците от щанда добавяха и информационни материали за Баку, обновената и все по-красива столица на страната, както и за град Ганджа, който през 2016 г. е Европейска младежка столица.
На базара за първи път срещнахме новата посланичка на Кралство Мароко у нас, Н.Пр.Закиа Ел Мидауи, която сърдечно ни покани да опитаме от традиционния марокански ментов чай. Естествено, не пропуснахме да си купим от прочутия тажин – ястие с кускус, месо и зеленчуци, както и палачинки със захар и орехи. Много активна и атрактивна беше, както винаги, и Българо-мароканската асоциация – всички нейни представители бяха в марокански носии, а щандът им буквално преливаше от ръчно изработени предмети и вкусотии.
За новия посланик на Белгия това също беше първият Коледен базар в София. Н.Пр.Франсоа Бонтан можеше да бъде видян край щанда, където охотно отговаряше на въпросите на посетителите.Белгийците се представяха с бира и с шоколади, но и с изкуството на един от най-популярните си художници – голяма оригинална литография от Рене Магрит красеше щанда. Не се учудихме на идеята, защото сред доброволците продавачи бяха Надя и Кърт, българо-белгийско семейство, собственици на GreenCat Gallery, благодарение на които много почитатели на изкуството у нас могат да видят стойностни творби на известни автори и дори да закупят някои от тях на достъпни цени. Впрочем, по време на базара литографията от Рене Магрит се продаде на търг с тайно наддаване за 1153 лева, а сумата Надя и Кърт дариха изцяло и напълно безвъзмездно за благотворителната кауза.
След това се отправихме към по-екзотичните дестинации на базара. Застояхме се край щанда на Кувейт. Вихрен Кехайов, служител от посолството на страната у нас, ни покани на миндерлъците, покрити с черги много напомнящи по шарки нашенските. Вихрен ни каза, че в родния му Родопски край точно такива мотиви се срещат по тъканите. Самият той е живял 21 г. в Кувейт и едва наскоро се е върнал оттам. Опознал е добре местните традиции. Обясни ни, че такива миндерлъци, на каквито бяхме приседнали и ние, и ма пред входа на всяка къща или пък на първия й етаж. Там се настаняват гостите, пият кафе и разговарят. В позлатен правоъгълен съд горят въглени и сред тях се поставят металните кани с кафето. Кувейтско кафе опитахме и ние. Несвикналите ще го оприличат на чай с мляко и с необичаен аромат. „Дължи се на кардамона!“ – издаде тайната служителят от посолството. За няколко минути наистина се почувствахме като в приказка от 1001 нощ!
После си купихме арабско ястие с ориз, месо, зеленчуци, стафиди и кашу; египетски макарони със зеленчуци и месо и десетрче, подобно на познатото ни реване.
С удоволствие се отбихме и до индийския щанд, където се видяхме с д-р Мона Каушик, преподавателка в Софийския университет, и със заместник-посланика в посолството на Индия у нас, г-н Субхаш Наир.
Д-р Каушик, която перфектно говори български, популяризира индийската култура в България и българската – в своята родина. Имаше много желаещи жени ръцете им да бъдат изрисувани с къна – това също беше една от атракциите на щанда. Разбира се, не пропуснахме да се насладим на индийската кухня. Опитахме индийски тестен специалитет с плънка от картофи.
Казахстан се представяше на базара с ястия от ориз и месо, със самса (казахстански банички с месо и зеленчуци) и тестен десерт (който по форма напомня зърна от зрял боб) с мед. Не само кулинарните изненади привличаха вниманието, а и сувенирите, които популяризират страната като домакин на Световното изложение през 2017 г.
Освен шедьоврите на гастрономията обаче настроението на посетителите повдигаха музиката и танците – там доминираше южняшкият темперамент. Танците, които видяхме, бяха от Бразилия.
И южняците европейци обаче не отстъпваха по емоционалност. Докато режеше хамон един от доброволците на испански щанд си припяваше и танцуваше в такт със звучащата импулсивна мелодия.
Щандът на Гърция беше сред най-веселите! Усмихнати лица, неустоими покани да си купиш невероятно лакомство, което всъщност са познати и от нашите магазини кръгли сладки, но наистина не може да се откаже на южняшкото сладкодумие. Всъщност, почти всичко на гръцкия щанд беше като у нас – и пълнените чуши, и мусаката, но тавите с ястия свършваха удивително бързо. Явно, много си обичаме общата ни балканска кухня!
Все повече обаче ни влечеше към типичната коледна атмосфера, затова се отправихме към къта на страните от Севера – Финландия, Швеция, Норвегия и Дания. Не само на този базар, а и при различни инициативи на международната сцена скандинавците действат заедно. От родината на Дядо Коледа, Финландия, предлагаха коледни сладки във формата на голяма снежинка и миниатюрни сандвичи с масло и пържени яйца или със сьомгов хайвер. Освен работещите в посолството на страната Лидия Драганова и Румяна Василева, за правенето на сандвичите помагаше и талантливата преводачка от фински и от скандинавски езици Росица Цветанова.
Коледно настроение цареше и при чехите и словаците. Подобно на европейците от Севера, техните щандове също бяха един до друг, както в недалечното минало, когато двете държави бяха обединени в една. В тандем се представяха на Коледния софийски базар и Румъния и Молдова.
Накрая се запасихме с коледни сладки от Полша, токайско шампанско от щанда на Унгария, „вино Déjà vu“ от щанда на Малтийския орден…
Хубавото на Коледния базар е, че можеш да си купиш и храна, пакетирана за вкъщи. Така преживяването с ястия и напитки от различни кулинарни традиции продължава по-дълго!
Разказахме ви толкова подробно за Коледния базар, за да ви се прииска и вие да отидете догодина на него, ако през 2016-а сте го пропуснали. Защото, нека напомним, парите от всичко, което купувате на този базар, отиват за благотворителност!
Автор: Гергина Дворецка
Още снимки от събитието може да видите на страницата на фондация „Европа и светът“ във Фейсбук тук и тук.
Източник: www.evropaworld.eu