Конференция на Съвета на Европа в София за укрепване на съдебната независимост
На конференция в София министри на правосъдието от цяла Европа дадоха своята подкрепа за новия план 2016-2021 действие на Съвета на Европа за укрепването на съдебната независимост и безпристрастност. Представители на съдебната власт от 47-те страни-членки на Съвета се съгласиха да предприемат необходимите стъпки за изпълнение на плана.
При откриването на конференцията слово произнесоха министър-предсдесателят на България Бойко Борисов, министърът на външните работи Даниел Митов, който в момента е и председател на Комитета на министрите на Съвета на Европа, генералният секретар на Съвета на Европа Турбьорн Ягланд, министърът на правосъдието Екатерина Захариева.
В изказването си Турбьорн Яглан заяви: „Изключително важно е съдебната независимост и безпристрастност да съществуват на практика и да са правно обезпечени. Също толкова важно е общественото доверие в съдебната система да се запази или възстанови. Предложените мерки са предназначени за насърчаване на културата на зачитане на независимостта на съдебната власт и безпристрастност, което е от решаващо значение в едно демократично общество, основано на правата на човека и върховенството на закона. “
Поставените цели включват:
– Създаване на механизми за пълното прилагане на задълженията на държавите-членки по силата на Европейската конвенция за правата на човека, за да се гарантира достъп до независим и безпристрастен съд;
– Подобряване или създаване на формални юридически гаранции за независимостта и безпристрастността на съдебната власт, както и въвеждането на необходимите структури, политики и практики, за да се гарантира, че тези гаранции са спазени;
– Опазване и укрепване на съдебната система в нейните отношения с изпълнителната и законодателната власт;
– Засилване на независимостта на прокуратурата;
– Изграждане на обществено доверие в съдебната система, включително чрез вземане на обществото като цяло се отчита в състава на съдилища и в съдебната система.
Съветът на Европа подкрепя държавите-членки в усилията им, като предлага опита и помощта на Венецианската комисия, Комисията за ефективност на правосъдието, групата за борба с корупцията, Европейската програма за образование за човешки права за практикуващите юристи (HELP) и неговите различни комитети от експерти.
Конференцията ще приключи утре, 22 април.
Още по темата:
Слово на генералния секретар на Съвета на Европа (на англ.)
Източник: Съвет на Европа