Литературна вечер за небесния рожден ден на поета Константин Павлов

На снимката: кинорежисьорът Коста Биков и водещият на събитието Румен Леонидов. Между тях е пластиката, която се връчва на отличения с наградата на името на Константин Павлов Снимка: Владимир Дворецки
Фондация „Константин Павлов“ отбеляза небесния 92 -ри рожден ден на големия поет с литературна вечер на 7 април т. г. в Дома на киното, на която беше връчена Националната награда на негово име. Неин носител е събратът му по перо Иван Цанев. Поради невъзможност да присъства лично, той беше помолил журналистката Ивайла Александрова да я получи вместо него и да прочете благодарственото му слово. Пластиката, дело на проф. Ангел Станев и студентите му Павлин Радевски, Петър Наков, Витали Халваджиев, й връчи поетът и издател Георги Борисов.

Георги Борисов с наградата на името на Константин Павлов, която ще връчи на Ивайла Александрова (вляво), вдясно е Румен Леонидов Снимка: Гергина Дворецка
Новоучредената награда – европейски приз „Персифедрон“ (дума, измислена от Константин Павлов), която ще се дава “на най изявените личности в различните видове изкуства, чийто принос е безспорен в извисяването на индивидуалния Човешки Дух“, беше връчена на кинорежисьора Иван Павлов, заснел три филма по сценарии на Константин Павлов.

Румен Леонидов връчва наградата „Персифедрон“ на кинорежисьора Иван Павлов Снимка: Владимир Дворецки
Другите наградени с „Персифедрон“ бяха актьорът Валентин Ганев, както и на водещият на събитието Румен Леонидов. Самият той не беше предупреден, че също ще получи отличието, но напълно го заслужава заради огромните усилия по съхраняването на паметта за Константин Павлов и популяризирането на творчеството му.
Преди церемонията по награждаването беше прожектиран документалният филм „Опит за мълчание“ на режисьора Коста Биков, създаден през 1996 г. Филмът е посветен на поета и в него е използван аудиозапис от негов авторския рецитал на фестивала Аполония през 1988 г., съхранен в Златния фонд на БНР.

Актьорът Валентин Ганев, носителят на отличието „Персифедрон“, чете стихотворение от Константин Павлов, вдясно е актьорът Руси Чанев Снимка: Гергина Дворецка
Присъстващите се потопиха в света на Константин Павлов и с изпълненията на актьорите Руси Чанев и Валентин Ганев, които прочетоха негови стихове и неизвестни на широката публика писма от Светлозар Игов и Йосиф Сърчаджиев до К. Павлов, както и две есета от Ивайло Дичев и Елин Рахнев, посветени на поета.
Беше представено и новото издание на Павловите „Записки, 1970 – 1993“, включващо и избрани фрагменти от неговия сборник с интервюта. То може да бъде закупено, чрез заявка до Фондация „Константин Павлов“ на имейл: k.pavlov.foundation@gmail.com, както и на имейли: fakel.bg@gmail.com и· rumen.leonidov@gmail.com.

По време на цялата литературна вечер на първия ред в киносалона седяха дъщерята на поета, Донка Павлова, и внучката му Неда Лаптева, но предпочетоха да не вземат думата. Очевидно нежеланието да бъдат в светлините на прожекторите е семейна черта. Затова пък кинорежисьорът Коста Биков, който седеше зад нас, от място развълнувано преживяваше всичко ставащо. Постоянно довършваше на глас стихотворенията, които четяха двамата актьори – личеше си, че знае голяма част от творчеството на Константин Павлов наизуст. В края на вечерта, не се сдържа, скочи от мястото си и излезе отново пред публиката, за да разкаже пореден спомен за приятеля си: как по време на един маратон, понеже поетът бил и голям лекоатлет, успял да пробяга своята отсечка толкова бързо, че неговият екип спечелил състезанието. Тогава съотборниците му го изтикали напред, за да вземе той наградата. Коста Биков обяви, че сред публиката в залата се намира и организаторът на въпросния маратон, прочутият треньор по лека атлетика Александър Ченгер.

Кинорежисьорът Коста Биков дава знак, че сред публиката се намира треньорът Александър Ченгер Снимка: Владимир Дворецки
Достатъчно е да види човек с какво благоговение говорят за Константин Павлов хората, които са имали шанса да общуват лично с него, за да се убеди, че не само неземно талантливата му поезия, а и самият той е омагьосвал околните с обаянието си. Никак не се е вписвал, наистина, в едно общество, в което ярката индивидуалност и критичния дух бяха противопоказни и властимащите се стараеха да ги маргинализират. Но с Константин Павлов в дългосрочен план не успяха. Тепърва ще го четем. От Фондация „Константин Павлов“ съобщават, че до края на септември т.г. ще преиздадат два словесни шедьовъра на Поета от Бъдещето – сборникът му със стихове „Елегичен оптимизъм“ и киноромана „Илюзия“.
Текст и снимки: Гергина и Владимир Дворецки
Подробния ни фоторепортат от събитието може да видите на този линк: https://www.facebook.com/media/set?vanity=gergina.dvoretzka&set=a.9111895868925535
Източник: www.evropaworld.eu