Поетична вечер „Благовещение“ с творчеството на четири поетеси
На първата снимка Катя Зографова открива литературната вечер
Навръх светлия празник Благовещение, 25 март т.г. се състоя поетична вечер „Благовещение“ с творчеството на четири поетеси: Блага Димитрова, Весна Парун, Станка Пенчева, Ваня Петкова. Това се случи във Високото пространство, както много сполучливо нарича къщата музей на Никола Вапцаров в София нейната главна уредничка, литературната изследователка и писателка Катя Зографова. Тя обърна внимание на общото между авторките. Всички те са изявявали и като литературни преводачки. Любопитно е, че ги свързва и общата им любов към котките. Освен това някои от тях са проявявали талант и в други изкуства – Ваня Петкова и Весна Парун, например, са били и много добри художнички. Албум с живопис на хърватската поетеса – пейзажи от Далмация, е показан в изложбата, съпътстваща събитието.
Акцент на вечерта беше личността и поезията на Блага Димитрова, която на тази дата празнуваше своя имен ден. За книгата, в която изследователката и архивистка Евелина Белчева разказва за срещите си с поетесата, говори литературният критик доц. д-р Георги Цанков, а после самата авторка прочете откъс от нея.
Спомени за майка си Станка Пенчева разказа нейната дъщеря Радина Цачева. Прозвуча и аудиозапис на стихове, прочетени от самата поетеса.
Хърватката Весна Парун, която е била влюбена в България, беше представена с едно свое „пиратско“ стихотворение, прочетено от Катя Зографова.
Другата поетеса с авантюристичен и космополитен дух, чиито стихотворения имахме удоволствието да чуем, беше Ваня Петкова. Отново благодарение на аудиозаписи, те прозвучаха с нейния собствен глас, с гласа на актрисата Невена Коканова и в артистичното изпълнение на дъщерята на Ваня Петкова, журналистката, поетеса и преводачка Оля Ал-Ахмед.

В къщата музей „Никола Вапцаров“ са подредени витрини, посветени на представените на Благовещение поетеси. Изложбата може да бъде видяна до края на май.
Катя Зографова връчи дипломи на Радина Цачева и Оля Ал-Ахмед за дарените книги и лични предмети на майките си за фонда на Националния литературен музей. Такъв диплом получи и Ахинора Тошкова, дъщерята на покойния писател и художник Михаил Тошков. Тя дари негови шаржове на писатели и художници. Те, заедно с пейзажи на художника, ще бъдат показани на следващата изложба в къщата музей „Никола Вапцаров“.
От Катя Зографова научих, че поради големия интерес на присъствалите на Благовещение, на 30 април Оля Ал-Ахмед ще представи във Високото пространство спектакъла „Аз съм Сириус“ по стихове на майка си. Внукът на Ваня Петкова – режисьорът Джозеф Ал-Ахмад, ще обогати композицията и с творби на другите три поетеси.
Гергина Дворецка
Повече снимки от събитието може да видите на този линк:
https://www.facebook.com/media/set/?vanity=gergina.dvoretzka&set=a.9026639024117887
Източник: www.evropaworld.eu