Рекорден брой участници в Еразъм+ през 2015 г.
През 2015 г. програмата Еразъм+ е дала възможност на рекорден брой европейци — 678 000 — да учат, да се обучават, да работят и да извършват доброволческа дейност в чужбина. През същата година ЕС е инвестирал 2,1 млрд. евро в над 19 600 проекта с участието на 69 000 организации. Това са основните заключения в годишния доклад за Еразъм+ за 2015 г., публикуван днес от Европейската комисия. Резултатите също така показват, че програмата е на път да постигне целта си да подкрепи 4 млн. души между 2014 г. и 2020 г.
Юрки Катайнен, заместник-председател на Комисията, отговарящ за работните места, растежа, инвестициите и конкурентоспособността, и бивш студент по програмата Еразъм в университета Лестър (Обединено кралство), заяви: Образованието е изключително важно, за да могат хората да придобият знанията, компетенциите, уменията и способностите, които ще им позволят да се възползват оптимално от своя потенциал и от предоставените им възможности. Мобилността разширява нашия светоглед и ни прави по-силни. Еразъм може да предложи и двете. Като бивш студент по програмата, съм се убедил в това от собствен опит. Насърчавам други студенти и особено преподаватели, обучаващи, младежки работници и учащи в сферата на професионалното образование и обучение също да се възползват от възможностите, които са им предоставени по линия на Еразъм+.
През 2015 г. обхватът на Еразъм+ се е разширил още повече, като за пръв път е дадена възможност на висши учебни заведения да изпращат и приемат повече от 28 000 студенти и персонал във и от страни извън Европа. Франция, Германия и Испания остават трите страни, които изпращат в чужбина най-много участници в Еразъм+, а Испания, Германия и Обединеното кралство съответно приемат най-много участници. Обратната връзка от страна на участниците потвърждава, че времето, прекарано в чужбина по линия на Еразъм+, е използвано пълноценно: 94 % твърдят, че уменията им са се подобрили, а 80 % смятат, че програмата е подпомогнала възможностите им за професионална реализация. На един от всеки трима студенти, които са били на стаж в чужбина по линия на Еразъм+, е предложена позиция от приемащата компания.
В днешния доклад също така се прави преглед на стъпките, предприети от Комисията, за адаптиране на Еразъм+, за да се помогне на ЕС и държавите членки в справянето със социални предизвикателства, като например интеграцията на бежанци и мигранти. Така например, обхватът на системата на програмата за онлайн езикова подкрепа е разширен, така че през следващите три години от нея да могат да се възползват 100 000 бежанци; за това са предоставени 4 млн. евро. Целта е да се даде възможност по-специално на младите хора да навлязат в образователните системи на приемащите страни и да развият уменията си.
Публикуването на доклада съвпада с началото на кампанията за отбелязване на 30-та годишнина на програмата Еразъм (наричана Еразъм+ от 2014 г., тъй като от нея се възползват повече хора чрез по-широк кръг възможности). През 2017 г. ще се проведат прояви на европейско, национално и местно равнище, чрез които ще се подчертае положителното влияние на Еразъм върху живота както на отделните хора, така и на обществото като цяло, а на участниците ще бъде дадена възможност да обсъдят развитието на програмата в бъдеще. През последните 30 години по линия на програмата Еразъм+ и нейните предшественици бяха подпомогнати не само над 5 млн. студенти, стажанти и доброволци, но и преподаватели и обмени на младежи, като общата бройка на участниците достигна 9 млн. души.
Повече информация ще намерите в прикаченото съобщение за медиите и информационния документ за България, както и в Интернет на адреси: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-17-82_bg.htm и http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/anniversary/press
Източник: Представителство на Европейската комисия