Ритъмът на Бродуей завладя публиката на Музикалния театър

Публикувано:
12:21ч / 14.04.2025г
Брой прочитания:
270
Брой коментари:
0

Аплодисменти в края на премиерата на 11 април 2025 г. Снимка: Гергина Дворецка

Аплодисменти за премиерата на концерта-спектакъл „Ритъмът на Бродуей“ на 11 април т.г. в Музикалния театър! Потопихме се в атмосферата на световно известни мюзикъли. Още в самото начало държим да поздравим целия екип: режисьор – Александър Мутафчийски, диригент – Юли Дамянов, хореограф – Татяна Янева, костюми: Яна Дворецка, координатор и сценично оформление – Пеньо Пирозов и всички звезди, които имахме удоволствието да чуем и видим (по реда на излизането им на сцената): Кръстина Кокорска, Людмила Козарева, Илона Иванова, Елица Аврамова, Еделина Кънева, Теменужка Трифонова, Силвия Филипова, Марчо Апостолов, Денис Бояджиев, Владимир Грудков, Александър Панайотов, Александър Мутафчийски, Денко Проданов, Богомил Спиров, оркестъра, балета и хора на Националния музикален театър.

Теменужка Трифонова и Владимир Грудков в „Любовта никога не умира“ Снимка: архив на Музикалния театър

Част от изпълненията вече бяхме гледали в Музикалния театър (като дуетът на Кристин и Фантома на Владимир Грудков и сребърногласната Теменужка Трифонова от „Любовта никога не умира“), или в екранизации – на „Кабаре“ (с незабравимата Лайза Минели), „Евита“ (с Мадона), „Исус Христос – суперзвезда“ и „Клетниците“. Останалите също са популярни, но срещата с тях в този прекрасен бродуейски „коктейл“ от арии, дуети и колективни изпълнения надхвърли очакванията ни.

Денис Бояджиев като конферансието в „Кабаре“ Снимка: архив на Музикалния театър

Завладяващо беше самото начало, поставено от конферансието от „Кабаре“ в яркото изпълнение на Денис Бояджиев. Това е била любимата роля на Александър Мутафчийски, когато е бил млад артист, както научихме от самия него. Вече като режисьор, той е имал прекрасното хрумване всички изпълнители да излязат на сцената още в първите минути на спектакъла, а не само в края му. Така публиката веднага попадна в блясъка и шумотевицата на Бродуей. Важни бяха и чудесните сценографски решения на Пеньо Пирозов (чийто мощен тенор, за съжаление, отсъстваше от премиерата).

Особено ни впечатлиха Кристина Кокорска и моряшкият танц от мюзикъла “Anything Goes” на Коул Портър, арията на кинозвездата от нямото кино от „Сънсет булевард“ на Уебър в изпълнение на Людмила Козарева, както и другите два откъса от същия мюзикъл, брилянтно представени от Илона Иванова и Денко Проданов.

Денко Проданов и Илона Иванова в „Сънсет булевард“

Илона Иванова ни заплени и с арията на Епонин от „Клетниците“ на Шонберг, както и с дуета си с Кристина Кокорска в „Котките“ на Уебър.

Друг забележителен дует от „Котките“ изпълниха Елица Аврамова и Александър Панайотов, влагайки вътрешна енергия и харизма. Такова беше и изпълнението на Денис Бояджиев, Елица Аврамова и Силвия Филипова в „Две дами“ от „Кабаре“, в което те добавиха и щипка хумор.

Своя чаровна версия на „Аз пея под дъжда“ от Браун поднесе Марчо Апостолов.

Заинтригува ни „Затворническо танго“ ( Людмила Козарева, Денис Бояджиев, балет и хор) и „Песен на Мама Мортън“ (Силвия Филипова) от мюзикъла „Чикаго“ на Кандер.

И този път директорката на Оперетата Еделина Кънева не изневери на традицията да се включи в сборния спектакъл със свои лични изпълнения. Сила и драматизъм излъчваше нейната Евита в разтърсващата ария „Не плачи за мен, Аржентина“. Примата на Музикалния театър блесна и в друго амплоа – в жизнерадостния откъс от „Хелоу, Доли“ заедно с хора и балета. Допълнителната й закачка към публиката беше, че актуализира текста, обръщайки се към певци и танцьори с истинските им малки имена.

Еделина Кънева в „Хелоу Доли“ Снимка: архив на Музикалния театър

Специално внимание ще отделим на „Исус Христос – суперзвезда“, популярен от първата половина на 70-те години на ХХ в. до днес. Смелото режисьорско хрумване на Александър Мутафчийски да влезе в ролите и на Пилат, и на Ирод има своя предистория. Както сподели с нас самият той, идеята се ражда преди повече от десетина години, когато с маестро Юли Дамянов подготвили концертно изпълнение на „Исус Христос – суперзвезда“ във Варненска опера и Мутафчийски изпълнил едновременно двете роли – на Пилат и на Ирод. Тогава си казали, че това може да се направи и в сценичен вариант, например, в концерт с откъси от мюзикъли. „И ето че сега това се осъществи, и то по един невероятен начин, благодарение на целия екип на Театъра ни“ – констатира с удовлетворение звездата на Оперетата.

Александър Мутафчийски като Ирод Снимка: архив на Музикалния театър

В спектакъла „Ритъмът на Бродуей“ метаморфозата му от образа на Пилат в този на Ирод стана пред очите на зрителите. Преобличането в пъстър костюм с пайети на сцената бе напълно в тон с оригиналната творба на Андрю Лойд Уебър и Тим Райс, в която кръвожадният цар юдейски се опитва да унизи Исус с подигравките си, но самият той изглежда комичен. На този бутафорен фон още повече изпъкна извисената трагичност на Христос (в интерпретацията на Богомил Спиров), готов да се жертва в името на човечеството.   

Грандиозният финал с арията на Юда (Александър Панайотов, беквокали: Кръстина Кокорска, Силвия Филипова, Илона Иванова, Теменужка Трифонова, Елица Аврамова и Мадлен Янкова, хор и балет) от „Исус Христос – суперзвезда“ Снимка: Георги Митов

Балетните сцени, чиято хореография е дело на Татяна Янева, също впечатляваха със своята пищност и майсторство на изпълнението. А оркестърът под ръководството на маестро Юли Дамянов създаде истински бродуейски саунд.

„Ритъмът на Бродуей“ е като калейдоскоп от потпури от най-разнообразни мюзикъли. Това със сигурност е представлявало огромно предизвикателство за дизайнерката Яна Дворецка. От режисьора на спектакъла Александър Мутафчийски научихме, че й е била възложена отговорната задача  да подбере костюмите – Музикалният театър има много богат гардероб – а каквото е нужно, но го няма в гардероба, да го направи тя. „Така че повечето костюми са от оригиналните спектакли, които са поставяни на сцената ни, например „Евита“, „Сънсет булевард“, „Чикаго“, „Любовта никога не умира“, а Яна създаде костюмите за „Кабаре“, „Котки“, „Anything goes“, „Исус Христос Суперзвезда“… Моите костюми, с които пях, бяха изцяло дело на Яна. Аз много обичам да работя с нея, невероятен специалист и професионалист, с много познания и креативност.“ Добавяме и имената на другите художници, чиито костюми са били подбрани за спектакъла: Цветанка Петкова-Стойнова, Евгения Раева, Нела Стоянова.

На Александър Мутафчийски принадлежи идеята за впечатляващите визуални ефекти: компютърна анимация, кадри от документални и стари неми филми се появяваха като фон в различни моменти от спектакъла, а преди всяко ново изпълнение – популярен плакат за съответното заглавие. „И тук е мястото да отбележа – поясни Александър Мутафчийски – огромния труд на едно много скромно, но изключително талантливо момче, част от нашия екип – Иван Липчев, който прави компютърната анимация. Всички плакати, които бях подбрал, той ги оживи, внесе движение в тях. Освен това имаше свои авторски находки, например, създаде танцуващите силуети по време на арията от „Парижката света Богородица“ от Кочанте, изпълнена от Богомил Спиров, или динамичната медия по време на арията на Денко Проданов от „Сънсет булевард“… Без неговия труд и феноменалното осветление, което е дело на нашия лайт дизайнер Георги Боюклиев, този спектакъл нямаше да има такова въздействие и блясък“.

Поредно доказателство, че за успеха на едно представление допринасят не само звездите, а и хора, които остават зад кадър, но са вложили всеотдайно таланта и уменията си.

Не пропускайте „Ритъмът на Бродуей“!

Гергина и Владимир Дворецки

Още наши снимки от финала на премиерата на 11 април 2025 г. може да видите на този линк: https://www.facebook.com/media/set/

Информация за спектакъла и повече моменти от спектакъла ще намерите на сайта на Националния музикален театър: https://musictheatre.bg/staging/

Сродни публикации на сайта ни: