Старинни испански китари омагьосаха София

Публикувано:
19:33ч / 13.04.2025г
Брой прочитания:
158
Брой коментари:
0

Хосе Мигел Морено на концерта си в София

На 10 април в концертната зала на Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров” в София беше открита поредицата концерти «Духът на испанската и латиноамериканската музика» с концерта „Испанската китара XVI-XVII в.“ на изпълнителя на старинна китара Хосе Мигел Морено. Той гостува у нас по покана на Институт Сервантес София.

Докато отивахме на концерта, си припомнихме стихотворението на Лорка: „Китарата почва да плаче. Разбити звънят на утрото чистите чаши…“ във великолепния превод на Далчев и Муратов. Само че китарата, по точно двете старинни китари, на които свири Хосе Мигел Морено – вихуела и барокова, не плачеха, а се усмихваха нежно. На моменти, в мелодиите от XVIII век, се смееха весело или закачливо. Вълшебни изпълнения на един голям виртуоз!

Говори Едуардо Корчеро, превежда Весела Петрова

Встъпителни думи преди началото на концерта произнесе Едуардо Корчеро, заместник-ръководител на дипломатическата мисия на Испания в България и завеждащ културните въпроси, който подчерта, че имаме шанса да ни гостува най-добрия изпълнител на инструменти, предшестващи съвременната китара и че това е първото му идване в България.

Хосе Мигел Морено разказва за китарите си

По време на концерта Хосе Мигел Морено даваше кратки пояснения за отделните музикални творби и времето, през което са създадени. Той нарече музиката от XVI век „брилянтен период“. Тогава Испания е била могъща и е имало достатъчно пари за развитие на културата. Самият император Карл V е бил голям почитател на музиката. Той се е учил да свири на орган, клавесин и дори на вихуела. Още на 17-годишна възраст е имал оркестри (капели) в испанската и във фламандската част на владенията си. Много е ценял композитора Луис де Нарваес, който написва специално за него „Песен на императора“, която имахме удоволствието да чуем, изпълнена на вихуела от Хосе Мигел Морено. Той поясни, че песента има и текст на стар кастилски и той е много драматичен, дори трагичен. В него се казва: „Изпитвам толкова голяма болка, че Ви изоставих, че, чувствам, скоро ще свършат моите земни дни.“ Самата мелодия обаче звучи по-скоро лирично и нежно.

Документален запис от изпълнение на вихуела по време на концерта може да чуете на този линк: https://www.facebook.com/gergina.dvoretzka/videos/

Произведенията от XVI век испанският музикант изсвири на инструмента от онова време – вихуела. За следващите – от XVII и XVIII век, взе бароковата китара, която, безспорно, е усъвършенствана и звучи по-многоцветно. Китаристът обясни, че докато предишния век музиката за вихуела е била слушана предимно в по-изисканите среди на обществото, творбите за барокова китара са станали част от веселбите на народа. На фона на китарен звън испанците са танцували, пеели и забавлявали.  

Документален запис от изпълнение на барокова китара може да чуете на този линк:  https://www.facebook.com/gergina.dvoretzka/videos/

Хосе Мигел Морено отговори охотно и на въпроси от публиката за инструментите, на които свири. Публиката научи интересния факт, че бароковата китара има 13 страни – защото някои от тях са двойни! Очевидно това е една от причините инструментът да звучи като цял оркестър.

Хуан Карлос Видал (в средата) поздравява Хосе Мигел Морено, превежда Весела Петрова

Накрая директорът на Институт Сервантес София Хуан Карлос Видал, допълни творческия портрет на музиканта и съобщи, че предстои в Гранада да се състои грандиозен концерт, на който 70 китаристи ще свирят по повод 70-ия рожден ден на Хосе Мигел Морено.

Директорът на Институт Сервантес София представи следващия концерт от поредицата – „Испанска вечер“. Той ще се състои на 22 април т.г. в същата зала и ще включва изпълнения на Роса Торес-Пардо – пиано и Ла Хосе – вокал.

Текст и снимки: Гергина и Владимир Дворецки

Фотоалбума ни от концерта може да видите на този линк: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=gergina.dvoretzka

Още по темата на сайта ни:

Източник: www.evropaworld.eu