„Трите феи и спящата красавица“ в изпълнение на „Таласъмче“
Мюзикълът „Трите феи и спящата красавица“, сценична адаптация по приказката на Шарл Перо, ще бъде в афиша на Младежки театър „Н.Бинев“ през сезон 2015/2016г. Предстоящите представления са на 31-ви май, 17-ти юни и 26-ти юни, 2015 от 19.00 ч.. Как творческият екип, осъществил спектакъла, определя смисъла и посланията му може да прочетете в информацията, която любезно ни предостави композиторът и диригент Димитър Костанцалиев, художествен ръководител на Детска вокално-театрална формация „Таласъмче“:
„Мюзикълът „Трите феи и спящата красавица“ е в съзвучие с реалните проблеми на децата – за правото им на избор, за надеждите, разочарованията и амбициите на техните родители („орисници“). Посланията в мюзикъла са колкото до самите деца, толкова и до техните родители. Предизвикателството е към способността на големите да приемат детето като пълноценна личност – нещо твърде трудно понякога.
Мюзикълът провокира представите ни от класическата приказка на Шарл Перо “Спящата красавица”. Промяната в замисъла е свързана най-вече с по-важната роля на трите феи в историята. Пречупен през съвременните психологически и социални възприятия за ролята на родителите във възпитанието на децата, творческият замисъл на мюзикъла акцентира върху подхода детето като обект за моделиране от страна на родителите – на личните им стремежи и желания. Правото на избор на самото дете е изтласкано настрани – тук “изборът” е в арсенала на “лошата фея”.
Силата на любовта си остава основна тема и сюжетна линия на спектакъла. Именно любовта дава решение на този конфликт, тя е разковничето, което може да “помири” родителите и децата им. В духа на традиционните християнски добродетели любовта е онова, което пребъдва отвъд всичко тленно, отвъд всички житейски “успехи” и “провали”, отвъд нереализирани и реализирани амбиции, чувство за вина и усещане за смисъла на живота. Това осмисляне на ролята ни на тази земя присъства като финална поанта, представена в достъпна за децата форма.
Трудността на вокалните партии, хореографските фрагменти и актьорските задачи е амбициозна провокация за таланта и уменията на нашите възпитаници.
Намерението ни да работим върху мюзикъла „Трите феи и спящата красавица“ е още една крачка напред. Фокусирани върху детското любителско изкуство, дейностите по проекта са насочени към създаването на ново творческо съдържание от непрофесионалисти. Проектът цели и формирането на културна грамотност в ключови аудитории и възпитаването на вкус към класическите и съвременни форми на сценичните изкуства в съвременното младо поколение.
Изборът на сюжет на предлагания мюзикъл е свързан с идеята да се представят общочовешките ценности, откриването и приемането на другия.
Насърчава се и доброволчеството чрез активното участие на родители и приятели на Детска вокално-театрална формация „Таласъмче“ в творческия процес и реализацията на продукта. Повече за „Таласъмче“ – на www.talasumche.com.
ЦЕЛИ:
- Популяризиране на музикално-сценичния жанр мюзикъл сред подрастващото поколение.
- Достигане на широка зрителска аудитория чрез редовни представления на мюзикъла на сцената на Младежки театър.
- Провеждане на серия от образователни представления, организирано посещение на деца от столичните училища и детски градини.
- Развитието на интереса към образователни и културни теми
- Разширяване и обогатяване на общата култура на младото поколение на столицата.
- Запознаване на децата с елементите на творческия процес в музиката и другите изкуства.
- Изграждане на неконсуматорски вкус към изкуството.
- Възпитаване на чувство за колектив и отговорност в младите изпълнители.
- Откриване и насърчаване на талантливи деца в областта на музиката и другите изкуства
Сигурни сме, че сериозните проблеми, заложени в сюжета, ще дадат повод за размисъл и преоценка на подходите за възпитанието на подрастващите и отношението на възрастните към техните проблеми.
Поставянето на детския мюзикъл «Трите феи и спящата красавица» пред една по-широка столична аудитория ще допринесе за повишаването на интереса на софийската публика към сценичното и музикалното развитие на нашите деца.
ДЕТСКА ВОКАЛНО-ТЕАТРАЛНА ФОРМАЦИЯ “ТАЛАСЪМЧЕ” е сформирана през 1992 година. Неин създател и художествен ръководител е композиторът и диригент Димитър Костанцалиев. Репертоарът на групата е изключително разнообразен: от детска забавна музика, църковно-славянски песнопения, класически и народни песни до съвременна поп музика. Песен, танц и театър са умело съчетани в дванадесетте поставени мюзикъли и музикални спектакли: “Вълшебната песен”, ”Морски сънища”, “Таласъми без налъми”, „Музиката не расте по дърветата“, “Здравей ваканция”, “Кой вярва в Дядо Коледа”, “Салът”, “Звездите на Венеция” , “В царството на буквите”, ”Най – хубавият ден”, ”Денят на прошката”, „Трите феи и спящата красавица“, представени на сцената на Мл. Театър „Н. Бинев“, Музикален театър „Стефан Македонски”, Централен куклен театър – София, „Сълза и смях“, Сатиричния театър „А. Константинов“, НДК, Зала „България“ и театрални салони в страната.
Групата има издадени осем албума: “Веско-Барбалеско”, “Морски сънища”, “Таласъми без налъми”, “Тиха нощ, свята нощ”, “Най-доброто от Таласъмче”, “28 любими песнички за деца от “Таласъмче”, „27 любими песнички от Д. Костанцалиев” и „Аз пея с нотите”.
Някои от по-важните награди: Международен детски фестивал “Verdinote” – І награда за най-добра композиция и Сребърната нота за изпълнение за песента – Италия’98 и 99 г., І награда “Златният петел” – Пети национален фестивал на българската детска песен, І награда за театрално изкуство “Младежта твори” 2006г., PREMI “Generalitat de CATALUNYA” El Festival 2009г., II награда – International choir festival – Анталия 2009г., І награда Музикално сценично творчество – Пловдив 2010г. „С песен и обич да творим добро”, 3 – трети награди – „1st Florence International Choir Festival“ – Флоренция, Италия 2012 г., 1-ва награда – Х Празници на младежкото театрално изкуство – „Бургаски изгреви“ 2014, ГРАТН ПРИ и 3 първи награди – Втори национален конкурс „Хармония“ Стара Загора 2014, ЗЛАТЕН ПРИЗ – V-ти Международен хоров фестивал за детски и младежки хорове „World peace“, Виена 2014
ТОДОР ЯНКУЛОВ – РЕЖИСЬОР, ПОСТАНОВЧИК
Роден на 8 март 1965 година в гр. София. 1989 се дипломира във ВИТИЗ „Кр. Сарафов” – специалност – Актьорско майсторство за драматичен театър в класа на проф. Крикор Азарян. През 1990 г. е един от основателите на театралната трупа Актьорска театрална формация (АТФ). 1993 започва да пее във вокална формация Аква-Делия. 1995 постъпва на работа в театралната трупа на Арт театър, където работи до 2001 г. 1996 основа Театрално студио ТЕДИ към НЧ „Г. С. Раковски – 1927”, гр. София. 1999 започва работа като преподавател по актьорско майсторство към ДВТФ „Таласъмче“ където е режисьор и сценарист на всички постановки и мюзикъли от 2000 г. до днес. 2002 издава поетична книга „Трева в морето”, а през 2004 – компакт диск с авторска музика „Пробуждане”. 2011 става един от основателите на акустичен проект за нови градски песни „Точка БГ”. Снима в киното и телевизията. Носител на множество национални и международни награди като композитор, актьор и режисьор. 2012 участва в мюзикъла „Йоан – синът на гърма” в театър София, а през 2013 – в мюзикъла „Чикаго” в Музикален театър „Стефан Македонски”.
ТЕОДОРА ПОПОВА – СЦЕНАРИЙ
Родена на 25 май 1978 година в София. Завършила е Националния Учебен Комплекс по Култура в Горна Баня – София, а по-късно и създадения към него Италиански лицей. 2003 година се дипломира като магистър по специалност „режисура за куклен театър“ към НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, в класа на Проф. Славчо Маленов. Днес, режисьор на свободна практика. Нейни спектакли са част от репертоара на Държавен куклен театър – гр. Стара Загора, Държавен куклен театър – гр. Сливен, Държавен куклен театър – гр. Габрово, Държавен куклен театър – гр. Търговище, Учебен куклен театър към НАТФИЗ „Кр. Сарафов“, и др. Автор е на множество куклено-театрални пиеси и драматизации удостоени с награди на различни национални и международни куклено-театрални фестивали. Пише сценарии за концерти, рекламни и шоу-програми, разкази, статии, есета, текстове на песни и др.
ДИМИТЪР КОСТАНЦАЛИЕВ – МУЗИКА И АРАНЖИМЕНТ
Роден на 27 Май 1962, гр. Горна Оряховица. Завършва “Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство – Пловдив” през 1988г. Изучава композиция при проф. Иван Спасов и хорово дирижиране при доц. Никола Липов. 1994г. специализира композиция и хорово дирижиране в “Държавна музикална академия – София” при проф. Пенчо Стоянов и проф. Васил Арнаудов. Член на Съюза на българските композитори.
Музикалната си кариера започва като корепетитор в хор “Славянско единство” Г. Оряховица (1983-85г.). От 1986г. до 1988г. е диригент на Дамски камерен хор – Асеновград. Преподава музика и пеене в държавни и частни училища от (1988г. -2011г). През 1992г. създава и ръководи Детска вокално-театрална формация “Таласъмче”, а през 2000 г. вокалните групи “Инстинкт” и “No way”. От 2011г. е диригент на Детски хор „Родна песен” – гр Перник.
Автор на симфонична, камерна, хорова, солова, популярна и детска музика. Особено място в творчеството му заема музиката за деца. Създава 12 мюзикъла и над 500 детски песни. Носител на награди по композиция на множество международни и национални конкурси.
През 2007г. Министерството на културата на република България го награждава за постигнати високи резултати и принос в развитието на българската култура. Женен, с две деца.
ЮЛИАНА ТОМОВА – ХОРЕОГРАФИЯ
Родена на 05 януари 1989 година в София. Завършила НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, специалност театър на движението при доцент Петя Стоилова. 2014 получава квалификация – Педагогика в Югозападен университет „Неофит Рилски“. 2011 започва работа в Столичен център за работа с деца като преподавател по класически, модерен балет и хип-хоп. През 2013 започва работа като хореограф в Детска вокално-театрална формация „Таласъмче“.
Сценичните и танцови спектакли в които е участвала до този момент са: „Натемия“ – „Ерос и Психея“, „Бурлеска“, „Булевард“. Участва като хореограф в филмовите постановки „Шшшт попей ми“, „Бурунданга“.
Източник: Димитър Костанцалиев