„Вкоренени“: портрет на един изчезващ поминък

Публикувано:
08:51ч / 09.05.2018г
Брой прочитания:
221
Брой коментари:
0

На 8 май 2018 г. в столичната галерия SYNTHESIS на бул. „Васил Левски“ 55 бе открита фотографската изложба „Вкоренени“ на френския фотограф Пиер Гонор, който от 1988 г. живее и твори в Испания. Последният му проект, който е подкрепен от института „Сервантес“, разказва за умирането на един вековен поминък – миньорството в Северна Испания. До края на годината там ще бъдат закрити всички мини, в които работят хиляди труженици – не само испанци, но и французи, поляци, руснаци, украинци…

Гонор е заснел стотици портрети на миньорите, които трябва да се разделят с трудния си и опасен, но любим за тях занаят. Той обаче е избрал само пет най-добри изображения – на четирима мъже и една жена, които е споделил с българската публика. Като допълнение към това, творецът е направил нещо уникално. За първи път в кариерата си той е използвал способността на своя Canon да прави и видеозаписи, за да даде възможност на героите си сами да изразят своето объркване, мъка, гняв, но и достойнство. Пред екрана, на който се прожектират тези клипове без звук, винаги има замислени зрители.

32157188_10156303850619804_6230754046089625600_nПри откриването на изложбата в София присъстваше самият автор. На снимката отляво надясно са фотографът Пиер Гонор, Весела Петрова от Институт Сервантес-София, Хавиер Валдивиелсо, директор на Института, Надежда Павлова, куратор в галерия SYNTHESIS

Един известен български фотограф, който се вгледа внимателно в петте портрета, изрази съмнение в автентичността на изображенията, тъй като бялото на очите на изцапаните със сажди миньори е прекалено бяло. Гонор така и не разбра за тази колегиална реакция. Той обаче изтъкна пред присъстващите на откриването на изложбата, че портретите са лъжа. Също така, както Пикасо казва, че изкуството е лъжа, но чрез нея ние стигаме до истината.

Изложбата може да бъде видяна в София до 2 юни

За „ВКОРЕНЕНИ“ Гонор казва: „Започнах проекта си през 1999 г. За мен фотографията беше спасителен пояс, възможност да се приближа към Другия, да стигна до него“.

ПИЕР ГОНОР, наричан „фотографът на хилядите портрети“ e самоук, а стилът му е силно разпознаваем.  Роден е във Франция през 1963г. От 1988 г. живее и работи в Мадрид. Носител на множество награди, една от които Наградата за култура на област Мадрид и Международната награда за фотография „Град Алкобендас“. Разработва проекти в Испания, САЩ, Япония. Освен представянето на индивидуалните си изложби, Гонор се включва активно и международни артистични събития.
„…Миньорски труд, който се предава от поколение на поколение и се корени в топлината на семейството, на близките хора и общността. В тази среда човек не само овладява занаят, а и се научава да продължава традиция, а това е нещо повече от грижа за прехраната. Научава се да пази родовата идентичност, която изглежда много по-устойчива в земните недра. Там не се спуска всеки, там се слиза само с безподобна смелост, такава, каквато дава само подкрепата на рода, каквато дава чувството за сигурност в една група, в една общност. Тази нерушима във времето връзка навярно е един от източниците на онази „необикновена жизнена сила“, която артистът открива в портретираните. Понякога се питаме защо миньорите не искат да изчезне миньорската професия въпреки напредъка на икономиката, бремето за екологията и тежките условия на труд. Трябва да има нещо друго, което да възнаграждава толкова усилия. Гонор говори за „особения блясък в очите на тези мъже и жени…“, когато излизат от мината.“ – Кармен Фернандес Ортис, куратор на изложбата

Още снимки от откриването на изложбата може да видите на страницата на фондация „Европа и светът“.

Източник: www.evropaworld.eu