Изложба в СГХГ разкрива европейските корени на българското изкуство

Публикувано:
15:39ч / 18.10.2024г
Брой прочитания:
281
Брой коментари:
0

На 17 октомври т. г. в Софийската градска художествена галерия (СГХГ) бе открита изложбата „Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век“. В нея са представени над 100 произведения на български художници и скулптори от различни школи (академизъм, символизъм, импресионизъм, експресионизъм и т. н.).

Изложените творби показват дълбоките европейски корени на нашето изобразително изкуство. Някои от произведенията са на по-слабо познати у нас художници, които обаче са се наложили в чужбина. Представени са и известни български майстори, станали част от „канона“ по време на господството на социалистическия реализъм, но показаните им по-ранни творби ги показват в неочаквана ярка светлина.

Създателите на изложбата – кураторът Любен Домозетски, асистентът Ана Топалова и дизайнерът Светла Георгиева са вложили много труд и инвенции в това начинание. Освен произведения от фонда на СГХГ, те са издирили емблематични и рядко показвани творби от много наши галерии, музеи и частни колекции. Всеки посетител би могъл да направи своето малко откритие.

За мен бе откровение да видя за пръв път експресионистични портрети от голямата ни художничка Бистра Винарова, известна с изложбите си във Виена и Мюнхен, но останала в сянката на прочутия си съпруг – публицистът и дипломатът Симеон Радев. Грабна ме и оригиналното решение на куратора да покаже картина на Никола Танев по такъв начин, че да се види, че и на гърба й има нарисуван пейзаж от Мюнхен. Добро хрумване е и да се изложат един до друг два портрета на писателя Светослав Минков, дело на двама различни художници.

Уникалната изложба в СГХГ може да бъде разгледана до 16 февруари 2025 г.

Владимир Дворецки

Още снимки от изложбата може да видите тук.

Сродни публикации на сайта ни:

„Реалност и мистика“ – избрани дарени колекции в СГХГ

Изложбата „Срещи в Париж“, 1939 г.

„Между традицията и модернизма. Образи на родното в българското изкуство от 20-те години на ХХ век”

Източник: www.evropaworld.eu