Острата политическа сатира „Слухове“ в програмата на „Киномания“
Филмът „Слухове“ на режисьорите Гай Мадин, Евън Джонсън, Гейлън Джонсън осмива държавниците, участващи в Г-7, които би трябвало да решават най-важните въпроси на съвремието. Дали обаче е така?
Всъщност, персонажите се въртят в омагьосан кръг от междуличностни отношения, нямащи нищо общо с държавните дела, и ръсят клиширани фрази, които по никакъв начин няма да решат проблемите на човечеството. Сюжетът се развива около поредната среща на върха, този път в Германия. В един момент се оказва, че целият обслужващ персонал е изчезнал и държавните глави са оставени сами на себе си да се лутат в мъгливата нощ из парка на замъка Данкероде, където се провежда срещата на върха.
Кадър от филма „Слухове“: държавниците от Г-7 позиратс мумифициран жител на Желязната епоха, открит при разкопки в двора на замъка, където се провежда срещата на върха
Имената на действащите лица са измислени, но всеки от тях представлява страната си. Почти всички са показани в пародийна светлина. Домакинята на срещата, канцлерката на Германия Хилда Ортман (Кейт Бланшет), е романтично влюбена в министър-председателя на Канада Максим Лаплас (Рой Дюпюи) и дори успява да го прелъсти, шепнейки му сладострастно реплики на бюрократичен жаргон. Министър-председателят на Италия в изпълнението на Роландо Равело е получил в сценария името Антонио Ламорте т.е. „смъртта“ и е представен като симпатичен, но невинаги адекватен господин, който не си е взел мобилния телефон (обещава на следващата среща на върха да го носи), за сметка на това е проявил съобразителност като е напълнил вътрешните джобове на сакото си с филенца от зкуската и ги споделя с колегите си, докато блуждаят из мъглата. Президентът на САЩ във филма се нарича Едисън Уолкот (Чарлз Данс) и е уморен старец, който постоянно заспива и проявява абсолютно безразличие към всичко наоколо. Министър-председателят на Япония, Такехиро Хира (Тацуро Ивасаки) до определен момент запазва облика си на елегантен, уверен в себе си мъж, но след дългото реене из мъглата, отчаян и доста окаян, моли сърцераздирателно за помощ един шофьор на камион. Комични са и образите на председателката на Европейската комисия, Селестин Спраул (Алисия Викандер) – една напълно дезориентирана жена, говореща на шведски, който никой от държавниците на разпознава, както и председателят на Европейския съвет, Йонас Глоб (Златко Бурич), доста замаян на вид възрастен мъж. Най-необлагодетелстван от сценаристите е образът на френския президент Силван Бруле (Дени Меноше), защото при инцидент в търсене на разпилени от вятъра работни листове, остава трудно подвижен и го возят в количка за строителни материали. Единственият пощаден от окарикатуряване образ е на тъмнокожата министър-председателка на Великобритания Кардоса Деуинт (чаровната актриса Ники Амука-Бърд ), за която компрометиращият намек е, че е имала краткотрайна любовна забежка с министър-председателя на Канада Максим Лаплас (Рой Дюпюи). Самият Максим е показан като влюбчив мъж, но с проблеми в сексуалните отношения със съпругата си и терзания заради скандал за корупция в семейството му. Постепенно обаче той влиза в ролята на супермена в групата и успява да измъкне колегите си от патовата ситуация, в която са изпаднали.
През цялото време в действието се намесват оживели предци от Желязната епоха, чиито останки са открити при разкопки в парка. Не е подмината и вездесъщата сила на изкуствения интелект.
Филмът е истинска черна комедия и финалът му не вдъхва особен оптимизъм за бъдещето на света.
Гледайки „Слухове“, си припомнях за протестите пред Народния театър заради пиесата на Бърнард Шоу „Оръжията и човекът“, в която има реплики, осмиващи българите. По същата логика бурни негативни реакции би трябвало да има в страните, чиито държавни глави са осмени в лентата. Такива реакции обаче няма. В началото на филма дори се изказва благодарност на Европейската комисия и на Г-7 за съдействието при заснемането. Представяте ли си? Съдействали да бъдат окарикатурени! Но така е, когато някой има съзнание за стойността си, независимо кой как се шегува с него.
Гергина Дворецка
Сродни публикации на сайта ни:
Темата за музиката – акцент на „Киномания“ 2024
„Стадото“ на Милко Лазаров даде старт на „Киномания“ 2024
Източник: www.evropaworld.eu