Вълнуващо начало на фестивала на френския филм с „Болеро“
Вълнуващо начало на фестивала на френския филм в програмата но фестивала „Киномания“ с „Болеро“ на режисьорката Ан Фонтен беше дадено на 15 ноември т.г. в кино „Люмиер“. Встъпителни думи преди прожекцията произнесе програматорът на „Киномания“ Христо Христозов. Филмът беше представен от г-жа Стефани Петибон, временно управляваща посолството на Франция у нас.
Говори г-жа Стефани Петибон, вляво е програматорът на „Киномания“ Христо Христозов
Преди това за първи път беше показан специалният видеоклип на Киномания 2024 – „Сегидиля“ по музика от операта „Кармен“ на Жорж Бизе. За клипа накратко разказаха певицата Гергана Николаева и цигуларката Мила Георгиева, които изпълняват в него ролята на Кармен заедно с балерината Димитрина Русева–Дима. Режисьор е Радостин Събев-Шошо. Въвеждащия текст – откъс от новелата „Кармен“ на Проспер Мериме, чете актьорът Христо Мутафчиев. Клипът „Сегидиля“ ще бъде прожектиран преди прожекциите на музикалните филми на „Киномания“.
При откриването на фестивала на френския филм маркетинг мениджърът на НДК Иво Чифлички отбеляза, че дългогодишно плодотворно сътрудничество свързва НДК, Френския институт в България и посолството на Франция у нас, благодарение на което този фестивал се провежда вече за 14 път, а зала 11 на НДК от 90-те години насам се нарича Кино „Люмиер“.
Сюжетът е фокусиран около създаването на прочутата творба на Равел „Болеро“ с препратки към други моменти от живота му. Бил е интересна личност, отдаден изцяло на музиката, с много приятели, но нито една любовна авантюра. Изпълнителят на главната роля Рафаел Персонас е изключително добре подбран. Освен че има голяма външна прилика с композитора, е успял да влезе и във вътрешния му свят и прави въздействащ образ.
Интересни са женските персонажи във филма: майката на композитора Мари в изпълнението на Ан Алваро, танцьорката Ида Рубинщайн (Жан Балибар), която поръчва на Равел да напише балет за нея и така се ражда „Болеро“, скъпата на сърцето му муза Мизия Серт (Дория Тилие), пианистката Маргьорит Лонг (Еманюел Девос). Присъствието на всяка една от тях по свой начин е важна част от живота и творчеството му. Обаятелен е и актьорът Венсан Перес в ролята на Сипа Годебски, верният, всеотдаен приятел на Равел.
Приживе композиторът е бил признаван за голям талант, но е имал и своите творчески несполуки. Пет пъти пропада на конкурса за Римската награда, даваща право на лауреатите да получават стипендия и да се обучават в Италия. Равносметката, която прави във филма, е, че е отдавал повече време, за да изпълнява музикални поръчки, отколкото да следва собственото си вдъхновение. Творбата си „Болеро“ не обича особено, защото се дразни, че тя измества вниманието от другите му произведения. Първоначално се въмущава от чувствения танц на Ида Рубинщайн по неговата музика, защото за него е важно извисяването на духа, а не еротиката. Впоследствие обаче приема тълкуването на прочутата балерина.
Морис Равел умира през 1937 г. след операция на мозъка, на която се подлага заради влошеното си здраве. Финалът на филма обаче го възкресява с грандиозното изпълнение на „Болеро“ под неговото вдъхновено диригентство – апотеоз на големия талант! А пламенният танц на звездата на Парижката опера Франсоа Акю доказва колко много скрит огън е имало в душата на този витаещ в сферите на възвишеното гений.
„Болеро“ е едно от най-обичаните и изпълнявани музикални проиведения. Във финалните надписи на лентата се отбелява, че на всеки 15 минути то зазвучава някъде по света.
Гергина Дворецка
Още снимки от откриването на фестивала може да видите тук.
Сродни публикации на сайта ни:
Темата за музиката – акцент на „Киномания“ 2024
„Стадото“ на Милко Лазаров даде старт на „Киномания“ 2024
Острата политическа сатира „Слухове“ в програмата на „Киномания“
Източник: www.evropaworld.eu