Юбилеят на Щраус-син център на Новогодишния концерт на Виенската филхармония
Броени дни остават до едно от най-любимите традиционни изживявания на 1 януари – Новогодишният концерт на Виенската филхармония, който се излъчва по телевизията и радиото в над 90 страни по цял свят за милиони любители на музиката. Този път виенските виртуози ще свирят отново под диригентската палка на маестро Рикардо Мути, за когото това ще бъде седмият новогодишен концерт. Естествено, център в програмата на това събитие ще бъде 200-годишнината от рождението на Йохан Щраус-син. Този юбилей ще се празнува цяла година във Виена, но в Новогодишния концерт са предвидени цели осем композиции на „Царя на валса“. Освен валсове, полки и маршове от Йохан Щраус-син, в програмата е включена и увертюрата към неговата оперета „Цигански барон“. Разбира се, ще чуем също така и изпълнения на популярни пиеси от Йохан Щраус-баща и от братята на юбиляря Йозеф и Едуард Щраус, както и от Йозеф Хелмесбергер-син. Както е обичайно, в програмата не са вписани „задължителните“ два биса – „На хубавия син Дунав“ (от Йохан Щраус-син) и „Радецки марш“ (от Йохан Щраус-баща).
Констанце Гайгер на 13-годишна възраст Снимка: Уикипедия
Предстоящият Новогодишен концерт на Виенската филхармония няма да съдържа само традиционни хитове. За първи път в рамките на това събитие ще бъде изпълнена творба от жена композитор – „Фердинандус валс“ на Констанце Гайгер (1835-1890). Тази австрийска пианистка е дъщеря на композитора Йозеф Гайгер, от когото е наследила музикалната си дарба. Констанце започва да изнася концерти още от шестгодишна. Тя обаче прекратява многообещаващата си музикална и артистична кариера, след като се омъжва за принц Леополд фон Сакс-Кобург-Гота (чичо на цар Фердинанд). Констанце Гайгер се оттегля завинаги от сцената, но продължава да композира произведения, някои от които се изпълняват и в наши дни. Заслугата за шанса да чуем нейния „Фердинандус валс“, написан през 1848 г., на живо от Златната зала на Виенската филхармония, е на диригента Рикардо Мути. Той работи с този престижен оркестър още от 1971 г. Маестро Мути е изнесъл над 500 концерта с виенските виртуози. От 2011 г. той е почетен член на Виенската филхармония.
Рикардо Мути Снимка: Виенска филхармония
Резонен е въпросът, може ли и някой българин да присъства на Новогодишния концерт, за да се наслади неподсредствено на музиката на прочутия оркестър? Поради огромния интерес от цял свят, правото да си купиш билет за тази атрактивна проява (както и на предхождащите я две изпълнения – на 30 декември от 12 ч. и на 31 декември от 20,30 ч (българско време) се разиграва на томбола. Заявките се подават още през февруари, така че, ако искате да си опитате шанса да присъствате на някой от трите концерта след година, трябва да изчакате два месеца. Цените са високи, но има и по-евтини места – например за Новогодишния концерт може да се сдобиете с билет и за 35 евро.
Но ако нямате желание да отидете до Виена специално за това събитие, може да го гледате и слушате и от дома си. Има дълга традиция БНТ и БНР да излъчват Новогодишния концерт.
Автор: Владимир Дворецки
Срподни публикации на сайта ни:
Творба на Брукнер за пръв път в Новогодишния концерт на Виенската филхармония
Франц Велзер-Мьост ще дирижира Новогодишния концерт на Виенската филхармония
Източник: www.evropaworld.eu