Честваме Деня на Европа – 9 май

Публикувано:
22:42ч / 08.05.2016г
Брой прочитания:
284
Брой коментари:
0

Информационното бюро на Европейския парламент и Представителството на Европейската комисия в България организират поредица от публични събития, с които ще бъде отбелязан Денят на Европа – 9 май. Посещения на ученици в Дома на Европа в София, литературно четене на истории за Европа от известни актьори, журналисти, спортисти и певци, както и осветяване на емблематични сгради в София, Пловдив и Варна в цветовете на ЕС са само част от планираните събития за 9 май.

На самия ден двете институции ще отворят вратите си за ученически групи от цялата страна, които са заслужили посещение в Дома на Европа, участвайки в различни инициативи и състезания през изминалата година. Над 400 младежи ще научат важна информация и любопитни факти за ЕС и европейските институции пряко от хората, които работят в тях. Президентът на Република България Росен Плевнелиев, посланиците на Словакия и на Нидерландия, български депутати в Европейския парламент и д-р Милен Врабевски, носител на Гражданската награда на ЕП за 2013 г., ще се присъединят за честванията на 9 май. Почетните гости ще се срещнат с учениците и ще разговарят с тях за европейските ценности и ползите от обединена Европа, като ще дискутират и как членството на България в ЕС променя настоящето и бъдещето на страната.

Известни личности четат „Истории за Европа“

Посланикът на Република Франция в България Н. Пр. Ксавие Лапер дьо Кабан също се присъедини към звездния екип от актьори, журналисти, спортисти и певци, които ще прочетат различни истории, посветени на мира и единството в ЕС. Мащабното публично четене под надслов „Истории за Европа“ ще представи селектирани разкази, в които хора с различни професии и на различни възрасти споделят своите преживявания като европейски граждани. В четенето на историите ще се включат журналистите Драгомир Симеонов, Милена Милотинова, Камен Алипиев, Николай Колев и Румен Йовчев, историкът и учител Емил Джасим, актьорите Константин Лунгов, Мая Бежанска и Силвия Петкова, спортната звезда Симона Пейчева, младата писателка и оперна певица Мила Михова, както и ръководителите на Информационното бюро на ЕП и на Представителството на ЕК в България Теодор Стойчев и Огнян Златев.

Четенето на историите ще може да се проследи на живо точно в 19.00 ч. на 9 май на интернет страницата на Европейския парламент www.europarl.bg, както и във Facebook страницата на Информационното бюро чрез Facebook Live. Събитието ще се излъчва пряко и по БНТ2.

Проектът „Истории за Европа“ се осъществява в партньорство с „Пощенска кутия за приказки“. Медийни партньори са БНТ, вестник „24 часа“, vesti.bg, dariknews.bg, managernews.bg, Bulgaria On Air, dnes.bg и kmeta.bg.

Светлинно и музикално шоу върху емблематични сгради в София, Пловдив и Варна

В края на тържествения ден три емблематични сгради в София, Пловдив и Варна ще светнат в цветовете на ЕС. Това са трите български града, избрани за Европейски столици на различни международни прояви. Проектът предвижда на 9 май точно в 21.00 ч. светлинно и музикално шоу да освети с цветовете на европейското знаме и да озвучи с химна на ЕС Националния дворец на културата в София („Европейска столица на спорта“ за 2018 г.), сградата на Община Пловдив (Европейска столица на културата през 2019 г.), както и сградата на Фестивалния и конгресен център във Варна, която ще бъде Европейска младежка столица през 2017 г. Светлинно-музикалното шоу ще бъде повторено още няколко пъти до 22.00 часа.

Допълнителна информация:

Ден на Европа – 9 май

Денят на Европа е празник на Европейските общности, на единството и мира на стария континент. Отбелязва се на датата, когато френският външен министър Робер Шуман прочита историческата декларация за обединение в Европа. На 9 май 1950 г., 5 години след края на Втората световна война, той призовава за съюзяване на френските и западногерманските ресурси и промишленост за производство на въглища и стомана, за да се избегнат бъдещи военни конфликти. „Декларацията на Шуман“ е в основата на Европейската общност за въглища и стомана, предшественик на днешния ЕС.

Робер Шуман предлага да се създаде наднационална европейска институция, която да отговаря за управлението на отрасъла. Страните, към които апелира, доскоро са участвали в унищожителен военен конфликт помежду си. В този ден се поставя началото на обединение на държавите в Европа и поддържането на мирни отношения на Стария континент. Това предложение остава в историята като „Декларацията на Шуман“ и се счита за основополагащо на днешна Обединена Европа, за началото на поетия път към общност на споделени ценности и общи интереси.

През 1985 г. ръководителите на страните от Европейския съюз на заседание в Милано решават 9 май да бъде честван като Ден на Европа. От тогава до днес 9 май символизира стремежа към единство, мир и просперитет в Европа. В България е обявен с Постановление № 54 на Министерския съвет от 29 март 2005 г. за отбелязване на 9 май – Деня на Европа.

Тази година първият председател на Европейския съвет Херман ван Ромпой, който бе на посещение в България, отново припомни каква е основната цел и какви са изконните ценности на ЕС: „През тези времена на множество кризи ние се нуждаехме и все още се нуждаем от силна вяра в европейската идея като единствена възможност за европейците да поддържат и укрепват мира, благоденствието и демокрацията. Демокрацията означава да отстояваме нашите изконни ценности – политическа демокрация, върховенство на закона, отсъствие на всякаква дискриминация, равноправие на половете, разделение на религията от властта и др. Трябва да защитаваме своите ценности и своите граници. ЕС обединява 28 суверенни държави и половин милиард души. Трябва да запазим това общество единно. Ние сме заедно в ЕС, който е политически проект за мир, демокрация и просперитет.“

 

Източник: Представителство на ЕК и Информационно бюро на ЕП в България