Отбелязахме празника на пролетта Новруз в София
По повод празника на пролетта Новруз на 16 март т.г. посолството на Азербайджан в България и Центърът за азербайджански език и култура към СУ “Св. Климент Охридски” организираха специално тържество в Централния военен клуб на столицата.
„Новруз е скъп празник за много нации, които наброяват повече от 300 милиона души – подчерта Н. Пр. д-р Гурбанова. – Когато става дума за Новруз, много хора могат да кажат: „Това е нашият празник“. Това е доказателство за основната философия на Новруз, неговата мисия за единство и способност да се превърне в мост между народите и да създава диалог. Изтъкнатият владетел и поет, основателят на Азербайджанската държава на Сефевидите Шах Исмаил Хатаи, ясно формулира философията на Новруз в известната си поема „Дахнаме“. Той смята, че Новруз не е само триумфът на цъфтежа на цветята и събуждането на природата, но и преди всичко е символ на съживяването на любовта и страстта като огън вътре в хората. Това, което прави Новруз, универсален е чувството на любов и филантропия, които никога не избледняват.
Най-древното графично доказателство за празнуването на Новруз вероятно е в Азербайджан и това доказателство е хилядолетно. То се намира в древното селище Гобустан, което е на 60 километра от столицата на Азербайджан Баку. Скалните рисунки (петроглифи) в Гобустан са на 40 000 години и показват древните корени на азербайджанския Новруз.
Великият азербайджански поет Низами Гянджеви през XII век в своето произведение „Искандер-наме“, (посветено на Александър Велики) казва, че азербайджанците празнуват Новруз като национален празник още преди Христа. Той описва произхода на Новруз и го възхвалява чрез литературната форма на лиричния стих, присъщ на азербайджанската поезия – бахария (за пролетта).
Азербайджанците обичат Новруз заради неговата демократична философия. Това не е просто празник, с който се отбелязва пролетното равноденствие; това е празникът на равенството на хората. Той обединява хора с различно социално положение, засилва взаимното разбирателство и социалното сближаване.
Всяка година азербайджанци празнуват последните четири вторника на зимата преди Новруза. Вторниците олицетворяват елементите на живота – земята, въздуха, огъня и водата. Създадени са много поеми, песни, има много ритуали и вярвания, свързани с всеки един от тези Вторници. Всяка година в навечерието на Новруз се приготвят традиционни сладкиши: шекербура, шоргогал, баклава, фесели, кюлче, семени халва. Отглеждането на семени – зелена покълнала пшеница – е най-свещената церемония на Новруз. Покълналото семени символизира сеитбата и богатата реколта, изобилието.“
В заключение Н.Пр. д-р Наргиз Гурбанова припомни думите на бившия генерален секретар на ООН Бан Ки-мун. На 10 март 2010 г., когато Общото събрание на ООН призна 21 март за Международния ден на Норуз, той заяви: „Новруз ни напомня за ценностите и стремежите, които всички споделяме за мира чрез толерантност, уважение и взаимно разбирателство“. „Позволете ми да поздравя всички вас тук по случай Новруз – празникът на равенството, солидарността, разбирателството, приятелството, толерантността, благодарността, мира и благосъстоянието, и да ви пожелая добро здраве, щастие и по-нататъшни успехи.“ – завърши словото си посланичката на Азербайджан.
Водещата на програмата по случай празника Новруз, директор на Центъра за азербайджански език и култура към СУ “Св. Климент Охридски”, обърна внимание, че Новруз в превод означава Нов ден, това е празникът, който се отбелязва в деня на пролетното равноденствие, и поставя началото на Новата година при тюркските и иранските народи.
„Днес ние продължаваме да развиваме традициите на прадедите ни и посрещаме този древен празник в атмосфера на единство и сплотеност, щастие и веселба, демонстрирайки нематериалната култура на азербайджанския народ – неговите традиции, обичаи и празненства.“ – добави г-жа Шигаева-Митреска и цитира на азербайджански стихотворението на поета Аббас Саххат „Първа пролет”, възпяващо Новруз и пролетното възраждане на природата.
В концертната програма бяха представени азербайджански джаз композиции. Прозвучаха творби на Вагиф Мустафазаде Дюшюндже, Раин Султанов, Азиза Мустафазаде, Раин Султанов, Ана Джахангир Джахангиров в изпълнение на българска група с ръководител Минко Ламбов, син на известния композитор и диригент маестро Кирил Ламбов, който по време на биса също зарадва публиката с превъзходното си изпълнение на пиано.
Новруз е семеен празник, на който цялото семейство се събира заедно около хубаво наредена с вкусни национални ястия и сладкиши трапеза. Затова и през тази година честването на празника в София завърши с дегустация на вкусни азербайджански ястия и традиционни сладкиши, които се приготвят за Новруз байрам.
Повече снимки от събитието може да видите на страницата на фондация „Европа и светът“ във Фейсбук.
Още по темата в сайта ни:
Източник: Посолство на Азербайджан