Специален брой на списание ЛИК за кинофестивала „Синелибри“
Създателката на „Синелибри“ Жаклин Вагенщайн се включи чрез видеовръзка в представянето на специалния брой на списание ЛИК. Снимка: Владимир Дворецки
На 25 ноември в БТА бе представен ноемврийският брой на списание ЛИК, който е посветен на 10-годишнината на кино-литературния фестивал „Синелибри“. В проявата участваха генералният директор на агенцията Кирил Вълчев, главният редактор на ЛИК доц. Георги Лозанов и отговорният редактор на списанието Яница Христова. Онлайн в разговора се включи създателката на „Синелибри“ Жаклин Вагенщайн. В дискусията за броя участваха писателят Георги Господинов и кинокритикът проф. Божидар Манов. По време на представянето по видеовръзка се включиха видеовръзка кореспондентите на БТА от Варна, Велико Търново, Габрово, Пловдив и Стара Загора с гости в пресклубовете на техните градове.
Жаклин Вагенщайн заяви, че „Синелибри“ остава единственият фестивал в света с конкурсен международен характер, който е изцяло посветен на взаимовръзката между литературата и киното. Тя добави, че този кинофестивал отдава голяма почит на литературата, не само с факта, че показва адаптации, но и с това, че кани писатели, представя книги.
Генералният директор на БТА Кирил Вълчев изтъкна, че чрез новия брой на ЛИК агенцията представя един фестивал, който няма аналог в света, тъй като обединява две изкуства – киното и литературата. Той отбеляза, че хартиеният вариант на списанието се изпраща до над 300 културни институции в България, а електронното издание на ЛИК може да бъде четено свободно в интернет страницата на БТА.
Според главния редактор на изданието доц. Георги Лозанов, благодарение на „Синелибри“ в България идват големи имена от литературата и киното, които доказват, че съвременната култура няма национални граници.
Георги Господинов говори по време на дискусията, до него са проф. Божидар Манов и генералният директор на БТА Кирил Вълчев. Снимка: Гергина Дворецка
Георги Господинов припомви, че дисертацията му е за връзката между литературата и киното през 30-те години на ХХ в., и че е писал сценарии. Според него, общото между двете изкуства е, че те се създават в мрак. Писателят изтъкна, че малко преди кончината си Иван Вазов е дал разрешение да бъде екранизиран романът му „Под игото“. В отговор на въпрос Господинов припомни, че по негов разказ Теодор Ушев направи анимационния филм „Сляпата Вайша“, и разкри, че преговаря за филмирането на „Времеубежище“ с продуценти от чужбина.
Проф. Божидар Манов пък подчерта, че руският писател Лев Толстой е бил един от големите отрицатели на киното, но все пак е бил заснет от оператор в гръб. В края на краткия епизод обаче Толстой се обърнал към камерата и махнал с ръка, сякаш благославяйки седмото изкустно. Проф. Манов изрази съжаление, че не разполагаме с подобни документални кадри от обесването на Левски или от заклеването на делегатите на Оборище.
Автор: Владимир Дворецки
Подробен фоторепортаж от събитието може да видите тук
Сходни публикации на тази тема:
Спомени за Ромен Гари на фестивала „Синелибри“
Впечатляваща премиера на филма „Майстора и Маргарита“ на фестивала „Синелибри“
Прекосяваме Андите с Екзюпери и Неруда на фестивала „Синелибри“
Десетото издание на фестивала „Синелибри“ – „Поезия безкрай“
Тео Ушев ни показва „Като в тъмно огледало“
Източник: www.evropaworld.eu