Сайтът ни www.evropaworld.eu навърши 10 години!

На 12 март 2025 г. сайтът на фондация „Европа и светът“ навършва 10 години! Достойна годишнина на електронна медия, която не се издържа от реклами и грантове, а разчита единствено на ентусиазма на малкия си екип!
Както сме отбелязвали и по повод други годишнини на сайта и държим да го напомним за пореден път: За нас е важно на него да намират полезна информация хора, които се интересуват от култура, изкуство, образование, наука, бизнес. Наш принцип си остава да даваме гласност на стойностни събития и личности, които, за съжаление, рядко попадат в медиите, стремящи се да постигнат голям трафик с цел печалба. Ние не печелим нищо от сайта ни. Това е един вид благотворителност в името на позитивните послания в медийното пространство. Очевидно има нужда от тях.
След петата годишнина на сайта ни всяка година на 12 март правим равносметка за изминалите 12 месеца. Може да прочетете всяка от тях на линковете в края на настоящата публикация.
Периодът март 2024 – март 2025 г. беше богат на събития за фондация „Европа и светът“, които, естествено, бяха отразени и на нейния сайт. С логото на фондацията бяха издадени три книги: мемоарите „Назад-напред. Социалистическа България през погледа на един новозеландски поет“ на Кевин Айърланд (1923-2023 г.) в превод от английски на Владимир Дворецки (https://evropaworld.eu/memoarite-na-kevin-ajarland-veche-sa-dostapni-za-balgarskite-chitateli/), стихосбирката „Лирични сезони. Стихове от младостта до днес“ от Гергина Дворецка (https://evropaworld.eu/45081/) и поетичния сборник „Урала, Майсторе!“ от Георги Славчев, със стихове, написани по картини на Владимир Димитров-Майстора (https://evropaworld.eu/parvata-brojka-ot-stihosbirka-za-majstora-poluchi-posledniyat-zhiv-model-na-hudozhnika/).
Дейността на фондацията ни през миналата година беше фокусирана основно около мемоарите „Назад-напред. Социалистическа България през погледа на един новозеландски поет“ на Кевин Айърланд (1923-2023 г.) преводач на английски на Ботев, Багряна и други наши автори. Чрез преводите му, популярни в цял свят, макар обикновено да не се посочва името на преводача, англоезичните читатели се запознават с българската поезия. Негова първа съпруга е българката Дона Маринова, с която живеят първо в София, а после в Лондон. Мемоарите преведе от английски Владимир Дворецки. Той получи книгата лично от автора, с когото поддържаше електронна кореспонденция до самата му кончина през май 2023 г., и написа поредица от статии на сайта ни, с които даде допълнителна информация за Кевин Айърланд и връзките му с България. Така фондация „Европа и светът“ допринася за връщането в българската литературна памет на спомена за един творец, свързан със страната ни, за когото почти нищо не се знае днес.
В партньорство с галерия „Мисията“ при Държавния културен институт към Министъра на външните работи с директор Снежана Йовева-Димитрова, и Асоциация „Българска книга“ с председател Десислава Алексиева и Фондация „Прочети София“ с директор Тодора Радева Фондацията ни организира и поредица от събития за представянето на „Назад-напред“ . На тях присъства лично третата съпруга на Кевин Айърланд, проф. Джанет Уилсън, която пристигна специално за случая от Оксфорд заедно със сестра си Джули Уилсън – тя пък долетя от Австралия. За тези и други свързани събития може да прочетете в публикации на сайта ни: „Пет дни в София, които върнаха паметта за Кевин Айърланд“ (https://evropaworld.eu/pet-dena-v-sofiya-koito-varnaha-pametta-za-kevin-ajarland/) и др.
В контекста на опазването на литературната памет, вдъхновен от литературната разходка по стъпките на Дора Габе с водещ литературната изследователка и писателка Катя Зографова (https://evropaworld.eu/stotina-pochitateli-na-dora-gabe-obikoliha-sofiya-po-nejnite-stapki/), екипът на фондация „Европа и светът“ беше инициатор на идеята да се посадят бели теменуги в двора на столичната църква „Св. Великомъченик Георги Победоносец“, където някога е била къщата на семейството на Петър Габе, бащата на поетесата (https://evropaworld.eu/posadihme-beli-temenuzhki-kraj-darvoto-na-dora-gabe/).
Публикациите на Владимир Дворецки, свързани с литературното наследство и историята, се радват на голям читателски интерес. Теми, които той следи от години, са Нобеловите награди за литература и наградите Букър, публикации за България в британската и австралийската преса и др. Особено популярни през изминалата година станаха статиите му „Как „Оръжията и човекът“ на Бърнард Шоу стана „антибългарска“ комедия“ (https://evropaworld.eu/kak-orazhiyata-i-chovekat-na-barnard-shou-stana-antibalgarska-komediya/), „Вазов наречен „Българският Чосър“ в интервю за австралийски вестник през 1913 г.“ (https://evropaworld.eu/vazov-narechen-balgarskiyat-chosar-v-intervyu-za-avstralijski-vestnik-prez-1913-g/), „Вазов написал ода за Рузвелт, преводът на английски все още се издирва“ (https://evropaworld.eu/vazov-napisal-oda-za-ruzvelt-prevodat-na-anglijski-vse-oshte-se-izdirva/)
С голямо удоволствие пишем и за музикални прояви: за концерти, за спектаклите на любимия ни Национален музикален театър. Дългогодишно е партньорството ни с Академичен хор „Света Параскева“ при Националната художествена академия с диригент д-р Галина Луканова.
Благодарни сме на всички, от които получаваме информация за организирани от тях прояви: посолствата на Мароко, Испания, Финландия, Словакия, Гърция, Аржентина, Индия и др., чуждестранните културни институти в София, Центъра за азербайджански език и култура при Софийския университет с директор София Шигаева-Митреска, Софийската филхармония, Националния музикален театър „Стефан Македонски“, издателства, художествени галерии, Българска търговско-промишлена палата, Международни офиси на община Виена – София, Интер Експо Център София и др.
Изключително успешно е партньорството ни със Сдружението на испаноговорещите журналисти в България с председател Георги Митов, на което с Владимир Дворецки сме сред съоснователите през 2003 г. За популяризирането на испаноезичните култури Сдружението отличи сайта ни през 2015 г. с наградата „Светове и цветове „https://evropaworld.eu/sajtat-na-fondatsiya-evropa-i-svetat-s-nagradata-svetove-i-tsvetove/ , а през 2024 г. ми беше връчено специалното отличие „Обединител на култури“ (https://evropaworld.eu/spetsialno-otlichie-svetove-i-tsvetove-za-gergina-dvoretska/).
Още от създаването си сайтът ни има рубрика Francophonie – единственият сайт в България (с изключение на Радио България), където се публикуват статии на френски език. В това отношение успешно си партнираме с Асоциацията на преподавателите по и на френски език в България с председател Вяра Любенова, която редовно ни предоставя материали. През всички години от съществуването си www.evropaworld.eu отразява франкофонски събития, нерядко организирани от самата ни фондация („Франкофонски музи“ – рецитал за 30 г. от членството на България във Франкофонията“ https://evropaworld.eu/frankofonski-muzi-retsital-za-30-g-ot-chlenstvoto-na-balgariya-vav-frankofoniyata/).
Изказваме благодарност и на авторите, които през изминалото десетилетие ни сътрудничеха със свои материали напълно безвъзмездно, както работим и самите ние: Здравка Михайлова, Галя Кларк, Асен Милчев, Нейка Кръстева, Валери Кирилов, Дейвид Кларк и др.
Накрая ще добавя само, че липсата на външно финансиране за сайта ни го прави… по-четивен! Понякога се отказвам да чета публикации на сайтове, в които, преди да стигнеш до търсения текст, трябва да преминеш през огромно количество реклами, някои от които са буквално отблъскващи. Ние спестяваме на читателите си това психическо натоварване. Е, нямаме приходи, но не те са нашата цел. За нея писах в началото на тази публикация.
Продължаваме напред!
Гергина Дворецка, председател на фондация „Европа и светът“ и главен редактор на сайта www.evropaworld.eu
Сродни публикации:
Сайтът ни www.evropaworld.eu навършва 9 години!
Сайтът ни www.evropaworld.eu става на 8 години!
Сайтът ни www.evropaworld.eu става на 7 години!
Сайтът ни evropaworld.eu става на 6 години!
Празник за 5-годишнината на сайта evropaworld.eu
Сайтът ни evropaworld.eu навършва 5 години
Сайтът на фондация „Европа и светът“ и неговите герои
Източник: www.evropaworld.eu